Dieta dla alergika

Opanowanie zasad zdrowego żywienia nie jest trudne i nie wymaga ogromnych wyrzeczeń. / fot. Fotolia
Alergia objawia się na różne sposoby w zależności od układu, na który w pierwszej kolejności zadziałają mediatory alergii. Wywołują je zarówno pyłki, substancje chemiczne jak i… pokarm. Dlatego właśnie alergik powinien w szczególny sposób brać pod uwagę skład swoich posiłków, by nie przysparzać sobie dodatkowych nieprzyjemnych objawów.
/ 30.04.2011 22:57
Opanowanie zasad zdrowego żywienia nie jest trudne i nie wymaga ogromnych wyrzeczeń. / fot. Fotolia

Alergia i przeciwciała

W przypadku alergii pokarmowej kaskada immunologiczna włączona zostaje w odpowiedzi na białko zawarte w pożywieniu. W jej wyniku uwolnione zostają przeciwciała, a w konsekwencji histamina i inne mediatory, które powodują rozwój objawów alergii. Nie każda nieprzyjemna reakcja na pokarm jest alergią - z definicji jest nią tylko taka, która zachodzi za pomocą reakcji przeciwciał IgE. Jeśli więc czujesz się źle po zjedzeniu jakiejś potrawy, wcale nie znaczy, że jest to alergia. Oczywiście wymaga to dalszej diagnostyki ale może się wiązać chociażby ze skażeniem produktu. A może po prostu nie lubisz danego dania? Najważniejsze jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki, która umożliwi unikanie określonego typu pożywienia i ewentualne leczenie.

Orzechowy raj

Alergia na orzechy jest dość często występującą i zarazem groźną. Często przebiega przez całe życie i oprócz łagodnych objawów powodować może wystąpienie ciężkich reakcji anafilaktycznych.

Na opakowaniach produktów jest informacja o zawartości w nich orzechów lub ich śladu - jest to wiadomość szczególnie ważna dla osób uczulonych na orzechy. Nie powinni oni spożywać produktów niewiadomego pochodzenia.

Mleczna kraina

Mleko jest źródłem białka i wapnia, co jest szczególnie ważne dla dzieci. W przypadku wystąpienia alergii, która dotyczy głownie tej grupy wiekowej, niezbędne jest wykluczenie z diety mleka i odpowiednie zastępowanie jajami czy mlekiem sojowym. Na szczęście większość chorych wyrasta z tej alergii do 5 roku życia.

Zobacz też: Jak żyć bez mleka?

Jajeczny kącik

Jajka są pokarmem szczególnie bogatym w białka. Jako że alergia dotyczy właśnie substancji białkowych, rozwój nadwrażliwości w tym przypadku związany jest z reakcją organizmu na liczne alergizujące cząsteczki. Dlatego jaja są tak częstym alergenem.

Zobacz też: Jajka - fakty i mity

Owocowe marzenie

Niektóre owoce i warzywa mają większe zdolności alergizujące, inne mniejsze. Do najpowszechniejszych alergenów należą truskawki, cytrusy, kiwi. Jak unikać tych pyszności gdy są szczególnie dostępne w naszych sklepach? Alergik musi pamiętać, by unikać również produktów z ich zawartością. Nie należy spożywać pokarmów niewiadomego pochodzenia. Niektóre owoce i warzywa wykazują alergię krzyżową z pyłkami, ponieważ alergeny są podobne w budowie, mogą więc dawać podobne objawy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA