Dieta najlepsza dla mózgu

Ludzki mózg to niezwykły narząd, który potrzebuje odpowiedniego „paliwa”, aby mógł prawidłowo funkcjonować, dostarczyć je można dzięki zrównoważonej diecie, zawierającej odpowiednią ilość węglowodanów, tłuszczów i białka.
/ 12.03.2009 11:46
Ludzki mózg to niezwykły narząd, który potrzebuje odpowiedniego „paliwa”, aby mógł prawidłowo funkcjonować, dostarczyć je można dzięki zrównoważonej diecie, zawierającej odpowiednią ilość węglowodanów, tłuszczów i białka.

Mózg dorosłego człowieka waży około 1400 g. Największą jego częścią jest przodomózgowie, co odróżnia nas od innych zwierząt nie tylko dlatego, że od niego zależy inteligencja i kreatywność, ale przede wszystkim jest źródłem emocji, takich jak radość, złość czy miłość oraz innych cech charakterystycznych dla jednostki ludzkiej.

Dieta najlepsza dla mózgu

Węglowodany:
Glukoza stanowi główne źródło energii dla mózgu. Aby ten narząd funkcjonował optymalnie wskazane jest spożywać produkty o niskim indeksie glikemicznym (IG <50), ponieważ cukry uwalniają się z nich powoli, dlatego poziom glukozy we krwi jest na stałym poziomie. Nagłe zmiany poziomu glukozy przyczyniają się do powstania zaburzeń koncentracji i zmęczenia.

Witaminy i mikroelementy:

Witaminy z grupy B pomagają przekształcić węglowodany w energię, metabolizować ważne dla mózgu tłuszcze, a także budować i utrzymywać w zdrowiu komórki nerwowe. Ważne mikroelementy to selen, który wspomaga działanie przeciwutleniajacej witaminy E. Magnez z kolei umożliwia sprawne działanie mózgu, żelazo odgrywa istotną rolę w transporcie tlenu do mózgu.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Mózg zawiera dużo tłuszczu strukturalnego, aby komórki mózgowe działały na dobrym poziomie tłuszcz ten powinien być budowany z kwasów tłuszczowych omega-3. Osoby, które spożywają optymalne dawki tych kwasów są mniej narażone na rozwój choroby Alzheimera.

Przeciwutleniacze
Komórki mózgu są wrażliwe na ataki wolnych rodników - cząsteczki, które są produktem ubocznym naturalnych procesów, mogących uszkodzić komórki organizmu. Zadaniem przeciwutleniaczy jest usunięcie nadmiaru wolnych rodników i hamowanie ich rozwoju. Dieta bogata w przeciwutleniacze w znacznym stopniu redukuje ryzyko utraty zdolności kognitywnych, tj. utrata pamięci, umiejętności oceniania produktów rozumowania. Źródłem przeciwutleniaczy są: szpinak, brokuły, papryka, maliny, truskawki, świeże zioła.

Tyrozyna i cholina

Tyrozyna to aminokwas pomagający komórkom mózgowym tworzyć połączenia między sobą. Cholina pomaga budować błony komórkowe produktów przenosić impulsy nerwowe.

10 produktów najlepszych dla mózgu:
  1. Awokado - źródło witaminy E, B6 i tyrozyny,
  2. Borówki - bogate źródło antocyjanów; najsilniejszych przeciwutleniaczy,
  3. Zielone warzywa liściaste - źródło przeciwutleniaczy, witaminy C, kwasu foliowego, karotenu, choliny i wapnia,
  4. Jajka - najlepsze źródło choiny, dobre źródło witaminy B i choiny, 
  5. Chuda wołowina - źródło tyrozyny, witamin z grupy B i żelaza,
  6. Soczewica - niskie IG (Indeks Glikemiczny), dobre źródło białka, żelaza, selenu, kwasu foliowego i tyrozyny, 
  7. Pestki dyni - źródło kwasów tłuszczowych omega-3, cynku, żelaza, magnezu i wit. E, 
  8. Łosoś - źródło kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy E, selenu i białka,
  9. Orzechy włoskie - źródło kwasów omega, witaminy E i magnezu,
  10. Pełnoziarnisty chleb - węglowodan o niskim IG, dobre źródło choiny, tyrozyny, witamin z grupy B i cynku.
J. Ramoss

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA