Co to jest chirurgia bariatryczna?
Chirurgia bariatryczna to dział chirurgii obejmujący leczenie otyłości. Jest to bardzo skuteczna metoda, zwłaszcza w przypadkach leczenia zaawansowanej otyłości. Bardzo popularna w krajach Zachodnich (szczególnie w USA). W Polsce stosunkowo słabo rozpowszechniona, ale liczba specjalistów i ośrodków zajmujących się chirurgicznym leczeniem otyłości rośnie z roku na rok.
Istnieją różne metody zabiegów bariatrycznych, polegające na zmniejszeniu pojemność żołądka (najczęściej wykonywane) lub ograniczeniu wchłaniania pokarmów poprzez wycięcie fragmentu jelita. Operacje te wykonywane są techniką laparoskopową, dzięki czemu skóra pozostaje wolna od szpecących blizn.
Zobacz też: Otyłość - gdzie dieta nie może, tam chirurg...
Jakie są przeciwwskazania?
Niestety, podobnie jak w większości interwencji chirurgicznych, tak i tu istnieje wiele przeciwwskazań. Są to:
- Zaburzenia psychiczne (nierealistyczne wymagania co do swojej sylwetki, schizofrenia, depresja, próby samobójcze) - dlatego właśnie przed każdą operacją pacjent odbywa rozmowy z psychologiem.
- Zaburzenia hormonalne – niedoczynność tarczycy i/lub kory nadnerczy.
- Choroby przewodu pokarmowego - na przykład zarzucanie treści żołądkowej do przełyku.
- Niestabilna choroba wieńcowa
- Poważne zaburzenia krzepnięcia
- Nowotwory
Dla kogo taki zabieg?
Do leczenia chirurgicznego kwalifikowani są pacjenci z:
- Otyłością III stopnia, w której BMI ≥40 kg/m2;
- Otyłością II stopnia, w której BMI mieści się w przedziale 35-39,9 kg/m2 oraz jednocześnie występuje poważna choroba związana z otyłością np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, niewydolność serca, obturacyjny bezdech senny.
Czasami dochodzi do paradoksalnych sytuacji, gdy bardzo otyli pacjenci z BMI nieco poniżej 40 (np. 39) muszą jeszcze przytyć kilka kilogramów, aby byli zakwalifikowani do operacji, bo inaczej NFZ nie zapłaci za zabieg!
Jakie mogą być powikłania?
Do powikłań takich zaliczamy:
- problemy związane ze znieczuleniem ogólny;
- uszkodzenie naczyń;
- uszkodzenie jelit;
- zator gazowy;
- zakażenie miejscowe z możliwością rozszerzenia na narządy wewnętrzne.
Najważniejszym powikłaniem operacji bariatrycznych jest śmierć pacjenta. Zdarza się ona u około 1% leczonych chirurgicznie na skutek zapalenia otrzewnej lub zatorowości płucnej.
Bardzo ważne jest, aby po wykonaniu zabiegu ściśle przestrzegać odpowiedniej diety. Przede wszystkim należy zmniejszyć ilość przyjmowanych pokarmów podczas jednego posiłku oraz ograniczyć spożycie cukrów. Często niezbędna jest suplementacja diety witaminą B12 i żelazem.
Zobacz też: ABC chirurgii plastycznej
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!