Dlaczego tak bardzo boimy się malarii?

Dlaczego tak bardzo boimy się malarii?
Malaria stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia osób wyjeżdżających w odległe regiony świata, zwłaszcza klimatu tropikalnego i subtropikalnego. Rocznie malaria dopada około 30 tysięcy turystów, a w latach 1990-2000 na naszym kontynencie zmarło na tę chorobę prawie 900 osób. Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o malarii!
/ 22.11.2010 16:52
Dlaczego tak bardzo boimy się malarii?

Okres wylęgania się zarodźców malarii wynosi 8 do 15 dni. W tym czasie czujemy się zdrowi, nic nas nie boli, nie podejrzewamy, że za chwilę będziemy ciężko chorować. Pierwsze objawy zimnicy pojawiają się nagle. W przeciągu kilku godzin stajemy się niespokojni, odczuwamy bóle mięśniowo-stawowe, silne bóle głowy. Zgłaszane dolegliwości zwykle na początku przypominają infekcje grypowe lub grypopodobne. Do typowych, najczęściej występujących powikłań w przebiegu malarii należą: ciężka niedokrwistość, malaria mózgowa, pęknięcie śledziony, skaza krwotoczna, hipoglikemia, śpiączka hipoglikemiczna, niewydolność nerek, ostra niewydolność oddechowa, wstrząs oraz zgon. Nieleczone i nierozpoznane zarażenie najgroźniejszym, zarodźcem sierpowym, może doprowadzić do zgonu w ciągu 24 godzin.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA