Dlaczego warto się opalać? Powód 1: wzmocnienie kości
Pod wpływem słońca powstaje w skórze witamina D, która jest niezbędna do prawidłowego przyswajania wapnia i fosforu – podstawowych budulców kości. To bardzo ważne zarówno dla dorosłych (szczególnie kobiet po pięćdziesiątce, u których wzrasta ryzyko osteoporozy), jak i dla dzieci, bo chroni je przed krzywicą.
- Każdego dnia przez 10–20 minut odsłaniaj przedramiona (nawet w cieniu). To wystarczy, żeby organizm wyprodukował tyle wit. D, ile potrzebuje. Zaś słoneczna pogoda to okazja do zgromadzenia zapasów – w takie dni w organizmie może powstać nawet 50 razy więcej wit. D niż w pochmurne.
Dlaczego warto się opalać? Powód 2: złagodzenie chorób skóry
Na liście schorzeń dermatologicznych, w których wskazane jest słońce, są m.in.: łuszczyca i atopowe zapalenie skóry. Promieniowanie pomaga w gojeniu się zranień, ropnych wykwitów i zapaleń, a także
w zwalczaniu chorobotwórczych bakterii i grzybów obecnych na skórze. Poza tym w czasie słonecznego lata nasz organizm produkuje mniej hormonów stresu oraz histaminy (one często przyczyniają się do nasilenia objawów atopowego zapalenia skóry).
- Jeśli cierpisz na łuszczycę, codziennie wystawiaj ciało na słońce (ale na krótko – ok. 10 minut) bez wcześniejszego smarowania się kremem z filtrem. Osoby z atopią mogą korzystać ze słońca, pod warunkiem że choroba nie jest w fazie zaostrzenia (nie ma sączących się ranek). Zawsze jednak powinny stosować kosmetyk dla cery wrażliwej, koniecznie z wysokim filtrem.
Dlaczego warto się opalać? Powód 3: zwiększenie płodności
To potwierdzają obserwacje: pary, które bezskutecznie starają się o dziecko, bardzo często osiągają swój cel latem. Dlaczego tak się dzieje? Słońce reguluje pracę układu hormonalnego, wpływa na lepsze oczyszczenie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii i podnosi libido. Stwarza więc idealne warunki do zapłodnienia! Tutaj znajdziesz kalkulator dni płodnych.
- Starania o dziecko zaplanuj na lato. Wcześniej jednak profilaktycznie odwiedź ginekologa.
Dlaczego warto się opalać? Powód 4: wzmocnienie serca
Według naukowców słońce uspokaja ciśnienie krwi i wpływa na zmniejszenie spoczynkowej częstotliwości akcji serca. A to właśnie podniesione tętno należy czynników zwiększających ryzyko zawału.
- Staraj się jak najwięcej odpoczywać na świeżym powietrzu. Jeśli jednak masz już stwierdzone jakieś kłopoty z układem krążenia (np. chorobę wieńcową lub nadciśnienie), powinnaś szczególnie pamiętać o nawadnianiu organizmu (pij co najmniej 2–3 litry wody dziennie) i bezwzględnie o okryciu na głowę. Unikaj też przegrzania organizmu (uciekaj z pełnego słońca!).
Dlaczego warto się opalać? Powód 5: łatwiejsze odchudzanie
Słońce przyspiesza przemianę materii – pod jego wpływem zwiększa się metabolizm, co oznacza, że organizm nie tylko łatwiej spala kalorie, lecz także szybciej
i sprawniej oczyszcza się z toksyn.
- Jeśli chcesz wspomóc działanie słońca, nie leż plackiem na plaży, a zacznij się ruszać – graj w piłkę, korzystaj z roweru, biegaj, pływaj. Staraj się też unikać słodzonych napojów, ogranicz owoce, za to jedz więcej warzyw bogatych w wodę, np. ogórków, pomidorów, cukinii.
Dlaczego warto się opalać? Powód 6: złagodzenie bólu stawów
Wygrzewanie się przynosi ulgę również w przewlekłych stanach zapalnych stawów, mogących prowadzić do zwyrodnienia stawów. Słońce poprawia ich ukrwienie, powoduje, że z chorych miejsc łatwiej wyprowadzane są toksyny uwalniane w czasie procesu zapalnego.
- Nawet jeśli bolą cię stawy, powinnaś się ruszać. Nie leż więc na słońcu, ale też się nie forsuj. Spaceruj, pływaj, uprawiaj nordic walking.
Dlaczego warto się opalać? Powód 7: zapobiega mięśniakom
To także dzięki witaminie D. Badania naukowe potwierdziły, że kobiety, które mają jej pod dostatkiem, są o 32 proc. mniej narażone na powstanie mięśniaków macicy niż inne panie.
- Korzystaj ze słońca, ale oczywiście nie zapominaj o corocznych wizytach u ginekologa!
Dlaczego warto się opalać? Powód 8: pomaga pokonać kamicę nerkową.
Słońce, a dokładnie wydzielane przez nie ciepło, działa rozkurczowo, ułatwiając kamieniom nerkowym przesuwanie się moczowodem do pęcherza i dalej do cewki moczowej.
- Wygrzewaj się w słońcu i na ciepłym piasku na plaży.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!