Ciąża

Dlaczego wymiotujesz w ciąży?

Nudności i wymioty to jedne z najczęstszych kobiecych dolegliwości w czasie ciąży. Czy można z nimi walczyć? Oczywiście, że tak!
/ 06.06.2018 17:21
Ciąża

Nudności w ciąży

Który tydzień ciąży jest szczególnie obfity w nudności? Początek nudności w czasie ciąży zaczyna się około 4 – 6 tygodnia ciąży. Największe ich nasilenie występuje pod koniec pierwszego trymestru (tj. 9-12 tydzień ciąży), a ustępują zwykle do 20 tygodnia.

Ponad połowa ciężarnych, jeśli już doświadczy tych dolegliwości, boryka się z nimi w godzinach porannych i są to najczęściej kobiety będące w ciąży po raz pierwszy. Niestety, część kobiet miewa nasilone nudności też i wieczorem lub towarzyszą im przez całą dobę.

Polecamy:  Dolegliwości okresu ciąży

Przyczyny

Do tej pory nie ustalono czynników wywołujących nudności ani nie odnaleziono skutecznych metod prewencji ich wystąpienia. Postulowanym winowajcą jest ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG) – hormon, którego stężenie wzrasta w trakcie ciąży.

Nie bez znaczenia pozostają czynniki psychiczne – zaobserwowano bowiem, że na nudności i wymioty w trakcie ciąży częściej cierpią kobiety z wyższym poziomem lęku.

Zobacz także:  Wymioty w ciąży

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: ciąża, mama