długość cyklu - jaka jest prawidłowa fot. Fotolia

Długość cyklu - sprawdź, ile powinien trwać

Ile powinien trwać kobiecy cykl? O czym świadczą zbyt częste lub rzadkie miesiączki? Zobacz, co mówi na ten temat ginekolog.
/ 01.07.2016 15:56
długość cyklu - jaka jest prawidłowa fot. Fotolia
Mój cykl trwa 31, czasem 32 dni. Czy to normalne? Jak długi powinien być cykl miesięczny i miesiączka?
Małgosia

Ginekolog odpowiada: Lekarze przyjęli ogólną zasadę, że długość cyklu powinna się wahać od 26 do 30 dni, a krwawienie nie powinno trwać dłużej niż siedem dni.

Ale zdarza się i tak, że niektóre panie miesiączkują co 24 albo nawet co 30 dni. Trzeba koniecznie odwiedzić ginekologa, jeśli cykle są bardzo nieregularne (raz są dłuższe, raz krótsze), długie (np. 40-dniowe) albo bardzo skrócone (np. 20-dniowe), kiedy krwawienie jest bardzo obfite lub bardzo skąpe albo gdy okres jest bolesny. Warto też w tym wypadku korzystać z kalkulatora dni płodnych by wiedzieć, kiedy istnieje możliwość zajścia w ciążę.

Kłopoty z długością cyklu mogą świadczyć o różnych schorzeniach: gdy są bolesne, lekarze diagnozują czasem endometriozę, gdy pojawiają się nieregularne miesiączki, powodem mogą być cysty w jajniku, skąpe krwawienie może świadczyć o niewydolności jajników.


prof. dr hab. Bogdan Chazan, ginekolog

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!