Dobra woda, czyli jaka?

Latem częściej przypomina się nam o konieczności picia wody. Mineralna, źródlana czy kranówka? Sprawdź, jaką wodę wybrać!
/ 23.02.2016 19:23

Latem częściej przypomina się nam o konieczności picia wody. Nie mamy zaufania do „kranówki”, więc sięgamy po wodę butelkowaną. Jednak wybór wcale nie jest prosty, bo woda wodzie nierówna.

Dobra woda, czyli jaka?

fot. Fotolia

Woda jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, nie tylko gasi pragnienie, ale jest również rozpuszczalnikiem wielu związków powstających w procesach metabolicznych.

Mineralna czy źródlana?

Sklepy kuszą nas ogromnym wyborem wód. Najbardziej uniwersalną wodą jest woda źródlana. Pozyskiwana jest ona z krystalicznie czystych źródeł i posiada niższą zawartość minerałów, dzięki czemu mogą spożywać ją nawet niemowlęta i małe dzieci, a także dorośli, bez względu na schorzenia.

Woda średniozmineralizowana posiada od 500 do 1500 mg składników mineralnych na litr, natomiast w przypadku wody wysokozmineralizowanej ilość jonów sięga aż do 4000 mg. Jednak wysokiej dawki minerałów nie powinny wraz z wodą przyjmować m.in małe dzieci i osoby zmagającym się z problemami z nerkami.

Filtrowana "kranówka"

Coraz popularniejszym rozwiązaniem w polskich domach stają się filtry wody (podzlewowe oraz dzbankowe). Filtracja polega na przepływie wody przez wielokompozytowy filtr węglowy, który usuwa zanieczyszczenia stałe i organiczne oraz poprawia właściwości organoleptyczne jak smak, zapach czy przejrzystość. Oczyszczona woda, dostępna w nieograniczonych ilościach, może być wykorzystywana nie tylko do picia, ale też gotowania. 

Tak oczyszczona „kranówka” może być bezpiecznie spożywana nawet bez dodatkowego przegotowania. 

Na podstawie materiałów prasowych marki Eden

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!