Kto nigdy nie miał migreny, nie wie, co to za cierpienie. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy migreny i jak walczyć z nią domowymi sposobami!
Jak rozpoznać objawy migreny?
Najbardziej charakterystyczny wśród objawów migreny to m.in. dokuczliwy uczucie silnego, uporczywego, pulsującego bólu, który nie ustaje przez kilka godzin. Dodatkowo mogą pojawić się:
- nudności,
- wymioty,
- światłowstręt,
- nadwrażliwość na dźwięki i zapachy.
Migrena atakuje zwykle tylko jedną stronę głowy i trwa od kilku godzin aż do trzech dni. Jeśli zatem masz skłonność do migren, sprawdź, jakie są najskuteczniejsze medyczne i domowe sposoby na migrenę.
Przeczytaj więcej o przyczynach i sposobach walki z bólami głowy:
7 najczęstszych przyczyn bólu głowy
Jaki środek przeciwbólowy powinnaś wybrać?
Na podstawie artykułu Hanny Mądrej/Vita
Domowe sposoby na migrenę: 1. Tabletki przeciwbólowe
Ważne jest jednak, by sięgnąć po tabletkę w odpowiednim momencie: zażyć ją nie później, niż kiedy pojawi się aura. Dawka leku powinna być wcześniej skonsultowana z lekarzem. Te zalecane na opakowaniu mogą być za słabe, a branie ich na własną rękę, zwłaszcza w większych dawkach może być niebezpieczne.
Domowe sposoby na migrenę: 2. Zioła i kompresy
Domowe sposoby na migrenę: - 3. Akupunktura i masaże
Inne, skuteczne sposoby na walkę z migreną: 4. Botoks
Naukowcy podejrzewają, że oprócz działania na mięśnie, toksyna botulinowa wpływa również na przewodnictwo nerwowe, zmniejszając przepływ niektórych impulsów, mogących wywoływać atak bólu. Przypuszcza się także, że botulina hamuje na dłuższy czas wydzielanie naczynioaktywnych neuropeptydów, powodujących kurczenie się i rozszerzanie naczyń.
Zastrzyk robi się w skronie lub potylicę i wykonuje go neurolog. O ilości zastosowanej botuliny decyduje lekarz, na ogół potrzeba 1,5 do 2 ampułek (koszt od 700 zł)
Inne, skuteczne sposoby na walkę z migreną: 5. Specjalistyczne leki
Inne, skuteczne sposoby na walkę z migreną: 6. Leki hormonalne
Podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych bóle te znikają – choć w niektórych przypadkach jest dokładnie odwrotnie i właśnie stosowanie tabletek antykoncepcyjnych nasila migrenę. Dobrą wiadomością jest natomiast fakt, że u wielu kobiet dolegliwości zanikają lub zdecydowanie słabną po menopauzie, gdy ustaje aktywność hormonalna. Zdarza się też, że bóle są mniejsze i rzadsze w ciąży i podczas karmienia piersią, choć po porodzie i zakończeniu karmienia znów mogą się pojawić.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!