Domowe sposoby na ospę wietrzną. Te metody zmniejszą świąd i przyspieszą gojenie

domowe sposoby na ospę fot. Adobe Stock, New Africa
Domowe sposoby na ospę zmniejszają swędzenie, ból oraz poprawiają gojenie zmian na skórze, mogą też zapobiegać bliznom po ospie. Należą do nich m.in. smarowanie skóry miodem, kąpiele z dodatkiem sody oczyszczonej, płatków owsianych i chłodne okłady.
/ 28.04.2022 15:39
domowe sposoby na ospę fot. Adobe Stock, New Africa

Spis treści:

  1. Czym jest ospa wietrzna?
  2. Domowe sposoby na ospę wietrzną
  3. Kiedy iść do lekarza z ospą?

Czym jest ospa wietrzna?

Ospa to bardzo zakaźna choroba dotykająca głównie dzieci, którą wywołuje wirus Varicella zoster (VZV) z rodziny herpeswirusów.  Dostaje się do organizmu drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni. Charakterystycznym objawem ospy jest pęcherzykowa wysypka pokrywająca całe ciało (nawet głowę pod włosami), a niekiedy też błony śluzowe. U chorych na ospę pojawiają się również inne objawy, takie jak: gorączka, złe samopoczucie, brak apetytu, bóle mięśniowe. Leczenie ospy jest objawowe i polega na przyjmowaniu leków przeciwgorączkowych oraz miejscowych środków przeciwświądowych.

Domowe sposoby na ospę wietrzną

Chociaż ospa ustępuje samoistnie, to jednak domowe sposoby mogą pomóc złagodzić świąd i przyspieszyć gojenie zmian. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, żeby unikać drapania skóry, gdyż dochodzi wtedy do rozprzestrzeniania się wirusa (znajduje się w płynie wypełniającym pęcherzyki), rośnie ryzyko nadkażenia bakteryjnego i powstania blizn. Warto wybierać preparaty do miejscowego stosowania zawierające garbniki, cynk, polidokanol i mentol, które zmniejszają objawy. Składniki wspomagające kurację ospy wiele osób ma w domu.

Miód na ospę

Miód jest znany z działania przeciwzapalnego, wspomagającego proces gojenia ran i zmniejszającego ryzyko powstawania bliznowców. Dlatego może być nakładany na skórę przy ospie. Jego skuteczność potwierdzają badania. Testy z miodem manuka i koniczynowym dowiodły, że zwalczają one wirusa ospy. Jest to zasługą zawartości cukru i niskiego pH. Miód pomaga dodatkowo zapobiegać bliznom po ospie.

Szukasz sposobów na blizny? Znajdziesz je tutaj: jak usunąć blizny.

Dbanie o higienę

Czystość to klucz do szybszej poprawy stanu zdrowia i zapobiegania powikłaniom. Częsta zmiana pościeli i obcinanie paznokci na krótko zmniejszą ryzyko nadkażenia bakteryjnego. Małym dzieciom można zakładać bawełniane rękawiczki, aby utrudnić drapanie.

I przede wszystkim trzeba obalić popularny mit o ospie mówiący, że mycie ciała w tym czasie jest odradzane. Dziecko powinno być myte codziennie. Lepszy będzie prysznic niż przesiadywanie w wannie. Jeśli kąpiel, to musi być krótka. Skórę należy tylko delikatnie osuszyć ręcznikiem (nie wycierać).

Po kąpieli dziecku trzeba założyć czyste ubranie - powinno być miękkie i lekkie, najlepiej bawełniane, bo przegrzewanie i pocenie się pogarszają przebieg choroby. Dobrze jest, jeśli w mieszkaniu nie jest zbyt ciepło. 

Kąpiel owsiana

Domowym sposobem na ospę jest kąpiel z dodatkiem płatków owsianych. Mielone, niegotowane płatki należy dodać do ciepłej, ale nie gorącej kąpieli. Złagodzą świąd towarzyszący ospie. Dodatkowo płatki owsiane mają działanie przeciwzapalne.

Kąpiel z nadmanganianem potasu lub sodą

Często polecanym domowym sposobem na ospę są kąpiele z dodatkiem substancji odkażających i wysuszających. W tym celu stosuje się najczęściej nadmanganian potasu lub sodę oczyszczoną. Można też dodać do wody octan glinu.

Przy ospie do wanny dodaje się kilka-kilkanaście kryształków nadmanganianu potasu tak, aby woda miała lekko różowy kolor. Kąpiel powinna trwać maksymalnie kilka minut, aby uniknąć nadmiernego podrażnienia i wysuszenia skóry. Jeżeli chcemy wykorzystać sodę oczyszczoną, to należy jej wsypać 2 łyżki do wody. 

Balsam z kalaminą

Zmiany wywołane ospą można posmarować balsamem z kalaminą. Jest to substancja łagodząca swędzenie i stan zapalny. Dostępne preparaty mogą też mieć w składzie inne przydatne związki - wysuszające i ułatwiające gojenie.

Odciąganie uwagi

Gdy na ospę choruje dziecko, to dobrym domowym sposobem jest zajęcie go zabawą. Można czytać książki, grać w gry planszowe, oglądać bajki – robić to, co dziecko lubi, i co pochłonie go na tyle, że zapomni o drapaniu swędzących pęcherzyków.

Chłodne okłady

Na łagodzenie świądu przy ospie polecane są też chłodne okłady. Do skóry można przykładać owinięty szmatką worek z lodem. Dzięki temu zabiegowi obkurczają się naczynka krwionośne, a w rezultacie zmniejsza się uczucie swędzenia oraz ból. Chłodny kompres zmniejsza też stan zapalny. 

Półpłynne i chłodne posiłki

Bardzo dokuczliwym problemem przy ospie są zmiany w jamie ustnej, ponieważ utrudniają one jedzenie i picie, a małym dzieciom z tego powodu grozi szybkie odwodnienie. Dlatego należy dziecku podawać pokarmy płynne i półpłynne, letnie lub chłodne, o możliwie neutralnym smaku (niedozwolone są ostre i kwaśne pokarmy czy napoje). To mogą być np. kisiel, ostudzona zmiksowana zupa, zupa krem, kaszka, kleik. Zimne posiłki pomogą złagodzić ból i swędzenie. Z kolei ciepłe działają rozszerzająco na naczynia krwionośne, a przez to nasilą swędzenie.

Kiedy iść do lekarza z ospą?

Wizyta u lekarza jest niezbędna w przypadku grup zagrożonych ciężkim przebiegiem ospy, to:

  • kobiety ciężarne,
  • noworodki i niemowlęta,
  • osoby z obniżoną odpornością, np. w trakcie leczenia immunosupresyjnego, onkologicznego lub z AIDS,
  • osoby z rozległymi chorobami skóry (np. AZS),
  • dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia.

Lekarz może w takim przypadku zastosować leczenie przeciwwirusowe. Lepiej nie zwlekać z wizytą, gdyż terapia powinna być rozpoczęta jak najwcześniej, jeśli ma być skuteczna. Leki przeciwwirusowe pozwalają zahamować namnażanie patogenu, skrócić czas choroby i złagodzić jej objawy.

Po pomoc medyczną trzeba się zwrócić również wtedy, gdy objawy są bardzo nasilone, gorączka nie ustępuje w ciągu 4 dni lub jest bardzo wysoka. 

W leczeniu domowym ospy stosuje się najczęściej leki przeciwgorączkowe bez recepty (z paracetamolem; nie są zalecane leki z grupy NLPZ, jak ibuprofen) oraz leki przeciwświądowe zapobiegające swędzeniu skóry. Istnieje też profilaktyka poekspozycyjna, która polega na podaniu osobom zagrożonym ciężkim przebiegiem ospy, swoistej immunoglobuliny po kontakcie z osobą zakażoną.  

Źródła:
J. Cohen, J. Breuer, Chickenpox: treatment, PMCID: PMC4468609,
A. Shahzad, R.J. Cohrs, In vitro antiviral activity of honey against varicella zoster virus (VZV): A translational medicine study for potential remedy for shingles, PMCID: PMC3401066,
Chickenpox: Overview, www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279621,
Chickenpox, Mayo Clinic, www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chickenpox/symptoms-causes/syc-20351282,
How to care for children with chickenpox, American Academy of Dermatology Association, www.aad.org/public/everyday-care/itchy-skin/rash/chicken-pox.

Czytaj także:
Ospa u dorosłych - objawy, jak wygląda, leczenie (zdjęcia ospy)
Półpasiec - objawy, zdjęcia zmian skórnych, zarażanie, leczenie
Wysypka bostońska – jak wygląda? (zdjęcia)
Bostonka: gorączka i wysypka to główne objawy choroby bostońskiej

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA