Domowe sposoby na potówki skórne

Potówki to drobne krostki powstające na ciele pod wpływem potu wydzielanego przez skórę w celu ochłodzenia ciała. Pocąca się skóra sprawia, że gruczoły się zatykają, a na skórze pojawiają się nieestetycznie wyglądające krostki przypominające wysypkę.
Magdalena Bury / 26.09.2018 15:14

Nie tylko wysoka temperatura sprzyja tworzeniu się „kaszki”. Przyczyną potówek jest też wysoka wilgotność powietrza, obcisłe ubrania ze sztucznych tkanin i tarcie, np. o wewnętrzną część ud.

Potówki pojawiają się w okolicach pachwin, pach, klatki piersiowej i krocza. Chociaż często mówi się o nich „choroba wieku dziecięcego”, występują również u dorosłych.

Jak z nimi walczyć? Pierwszą zasadą jest odpowiednia higiena. Potówki wyleczysz, myjąc się delikatnymi kosmetykami o naturalnym składzie. Takie są np. środki hipoalergiczne. Krostek w żadnym wypadku nie przemywaj alkoholem. Nie tylko pogorszysz stan skóry, ale także sprawisz, że krostki będą bardziej swędzieć.

W aptekach sprzedawane są maści, kremy i inne zasypki na potówki. Noworodkom i niemowlętom polecana jest także kąpiel z dodatkiem mąki ziemniaczanej bądź nadmanganianu potasu. Pomoże też zasypka.

Domowe sposoby na potówki

A co z potówkami u dorosłych? Możemy je zwalczyć domowymi sposobami. Pomocne będą kąpiele z sodą oczyszczoną, naparem z rumianku czy posypywanie krostek mąką kukurydzianą. Niektórym pomaga także okład z aloesu.

Zobacz też:Jak rozpoznać, zapobiegać i leczyć potówki u dzieci?
Porozmawiaj o potówkach na forum!
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!