Domy dziecka pod szczególną ochroną - program „Chronimy dzieci”

Przemoc. fot. fot. Fotolia
Fundacja Dzieci Niczyje postanowiła zorganizować program „Chronimy dzieci”, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa podopiecznych domów dziecka i pogotowi opiekuńczych. W ramach programu certyfikaty otrzymają instytucje, które wdrożą standardy ochrony dzieci przed przemocą i wykorzystywaniem seksualnym. Siedemnaście placówek opiekuńczo-wychowawczych z terenu Warszawy 11 kwietnia rozpoczęło realizację programu „Chronimy dzieci”.
/ 16.04.2012 11:56
Przemoc. fot. fot. Fotolia

Placówka opiekuńczo-wychowawcza – miejsce krzywdy?

- Placówki opiekuńczo-wychowawcze to miejsca, gdzie spełnienie odpowiednich standardów ma szczególne znaczenie – mówi dr Monika Sajkowska, dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje. – 30% wychowanków takich instytucji to dzieci, które doświadczyły krzywdzenia ze strony dorosłych. Ponadto całodobowy pobyt w placówce jest istotnym czynnikiem ryzyka krzywdzenia dzieci przez rówieśników i członków personelu. Wyniki badań wskazują, że podopieczni placówek często nie wierzą, że mogą liczyć na pomoc – dodaje dr Sajkowska.

Co idzie za posiadaniem przez placówkę certyfikatu Fundacji Dzieci Niczyje?

Posiadanie przez placówkę certyfikatu oznacza m.in., że w takim miejscu nie są zatrudniane żadne osoby karane za przestępstwa związane z wykorzystywaniem czy przemocą wobec dzieci. Ponadto cały personel zna procedury interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia, a wychowankowie edukowani są na temat unikania zagrożeń oraz możliwości uzyskania pomocy i wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych.

Działania edukacyjne Fundacji Dzieci Niczyje

W celu umożliwienia placówkom realizacji standardów Fundacja Dzieci Niczyje przygotowała dla nich specjalną ofertę szkoleniową oraz materiały edukacyjne i narzędzia podnoszące kompetencje personelu w zakresie ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

Program „Chronimy Dzieci” - historia

Realizacja programu „Chronimy Dzieci” w warszawskich placówkach opiekuńczych i edukacyjnych rozpoczęła się pilotażem przeprowadzonym na Pradze-Południe. Pierwsze certyfikaty zostały wręczone w październiku 2011 r. W tej chwili certyfikaty „Chronimy Dzieci” posiadają 22 warszawskie placówki: szkoły, przedszkola i organizacje pozarządowe. W lutym udział w programie rozpoczęły żłobki.

Inicjatorem i koordynatorem programu jest Fundacja Dzieci Niczyje we współpracy z Urzędem m. st. Warszawy oraz Warszawskim Centrum Pomocy Rodzinie.

Czytaj także: Śmiech to zdrowie!

Źródło: materiały prasowe, dział PR Fundacji Dzieci Niczyje /pg

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA