Drętwienie rąk – fakty i mity [video]

Dlaczego ręce drętwieją? Dr n. med. Tomasz Matuszewski - kierownik medyczny kliniki Model Med - prezentuje podstawowe zagadnienia związane z błędną diagnostyką chorób ręki!
/ 20.10.2015 11:21

Drętwienie rąk. Na czym polega problem?

Drętwienie palców  i dolegliwości bólowe rąk są przypadłością dotykającą około 3% wszystkich dorosłych. Początkowo, słabo nasilone,  są ignorowane. Później w miarę potęgowania się i zwiększającej częstotliwości napadów drętwienia, zwłaszcza w nocy, staja się istotnym czynnikiem pogarszającym codzienne funkcjonowanie.

Oczywiste jest więc poszukiwanie przyczyny i sposobu zmniejszenia lub wyeliminowania dolegliwości. Od dawna w medycynie pokutuje pogląd, że drętwienia rąk są wynikiem zmian w kręgosłupie szyjnym, a za tym idzie wykonywanie badań kręgosłupa szyjnego oraz leczenie. Badania wykonywane na dużych grupach populacji wykazały, że zmiany w kręgosłupie szyjnym mogą odpowiadać za objawy w postaci drętwienia i bólów rąk jedynie w ułamku procenta. Znakomita większość cierpi na zmiany w kanale nadgarstka lub w rowku nerwu łokciowego.

Zobacz też: Urazy rąk – dlaczego nie należy ich lekceważyć?

Jak zdiagnozować drętwienie rąk?

Kluczowym badaniem  mogącym w sposób obiektywny wykazać poziom ucisku nerwu jest badanie neurograficzne w skrócie nazywane EMG. Pomocnym jest także badanie ultrasonograficzne (USG) oceniające strukturę nerwu  i również mogące określić  poziom ucisku.

Zdarza się, że w przypadku ucisku w kanale nadgarstka (zespól cieśni lub zespól  kanału nadgarstka) obecne są także zmiany w obrazie rezonansu magnetycznego w kręgosłupie szyjnym. Rozstrzygającym badaniem jest tu badanie EMG. Tylko w wyjątkowych przypadkach przyczyna dolegliwości jest złożona i zawiera komponent nadgarstkowy i szyjny. Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek leczenia konieczne jest wykonanie badania EMG i ustalenie planu leczenia chirurgicznego.

Zobacz też: Jak leczyć zwyrodnienie stawu dłoni?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA