Dzieci nie chcą FAS – ciekawa polska kampania

dzieci nie chcą FAS fot. Fotolia, kolaż Polki.pl
Ciemna postać z czerwonymi oczami na czarnym tle. Smok wyposażony w ogromne zęby. Potwór z trzema oczami. Czarny stwór, a nad nim podpis: „koszmar”. To nie okładki horrorów, tylko rysunki dzieci, które poproszono o namalowanie tego, co kojarzy im się z FAS – Alkoholowym Zespołem Płodowym.
Marta Słupska / 10.10.2016 11:20
dzieci nie chcą FAS fot. Fotolia, kolaż Polki.pl

Wydaje ci się, że w piciu w ciąży nie ma nic złego? Że jedna lampka wina jeszcze nikomu nie zaszkodziła lub że piwo to nie alkohol? Takie myślenie wśród ciężarnych powoduje, że wciąż rodzą się dzieci z FAS, czyli Alkoholowym Zespołem Płodowym.

Fundacja EY rozpoczęła ciekawą kampanię właśnie na temat FAS. W jej ramach alkohol kupowany w sklepach „Piotr i Paweł” jest zawijany w dziecięce rysunki odzwierciedlające emocje, jakie u najmłodszych wiążą się z tym problemem!

FAS - konsekwencje picia alkoholu przez kobiety w ciąży

Czym jest FAS?

FAS to najcięższa forma wad wrodzonych wywołanych przez ekspozycję płodu na alkohol. Pełne objawy tej choroby to:

  • spowolniony rozwój fizyczny,
  • anomalie w budowie twarzy,
  • objawy wynikające z uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Do FAS może dojść, gdy kobieta w ciąży pije alkohol – dociera on bowiem do jej dziecka wraz z krwią przez łożysko. Trzeba przy tym zaznaczyć, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu dla ciężarnej, każda bowiem jego ilość może powodować zaburzenia w rozwoju nienarodzonego dziecka. Alkohol zresztą jest jedyną toksyną spośród wszystkich używek, która ma wpływ na genetykę dziecka w łonie matki – powoduje więcej szkód niż chociażby marihuana, heroina czy kokaina!

Gdy matka pije, już po 40 minutach jej dziecko odczuwa takie samo upojenie alkoholowe. Z jego organizmu natomiast jest on wydalany wolniej, ponieważ płód nie ma jeszcze wykształconych procesów detoksykacyjnych. Abstynencja w ciąży jest więc koniecznością, jeśli nie chcemy zaszkodzić dziecku – szczególnie ważna jest na początku ciąży, gdyż w tym czasie alkohol może doprowadzić do wyjątkowo ciężkich uszkodzeń układu nerwowego i narządów wewnętrznych nienarodzonego malucha.

Pamiętajmy, że wad powstałych w wyniku FAS nie da się cofnąć. Możemy jedynie zmniejszyć lub usunąć niektóre wady narządów (ale nie mózgu).

Istotna jest też świadomość, że alkoholu nie powinny pić także matki karmiące, gdyż w ten sposób przyczyniają się do zwolnienia tempa rozwoju dziecka. Taki maluch może cierpieć na zaburzenia snu, łaknienia i uwagi, odczuwać poczucie lęku i zagrożenia. Może też pojawić się u niego upojenie alkoholowe czy hipoglikemia.

Dzieci nie chcą FAS

Aby zwiększać świadomość na temat picia alkoholu w ciąży, Fundacja EY przygotowała kampanię #dzieciniechcaFAS. Organizatorzy poprosili grupę dzieci, by namalowały to, co kojarzy im się z FAS – w ten sposób powstały rysunki przedstawiające dziecięce lęki, zagubienie i stres. Papier, na którym powstały, jest wykorzystywany na stoiskach z alkoholem w sklepach „Piotr i Paweł” do owijania zakupionych butelek. W ten prosty sposób kampania przypomina o tym, jak ważne jest zachowanie abstynencji w ciąży.

W ramach akcji powstał zapadający w pamięć spot reklamowy:

Na Instagramie zaś pojawiły się zdjęcia osób wspierających kampanię:

 

#DzieciNieChcaFAS #fundacjaEY #EYPolska

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Ela Kijanowska (@elakijanowska)

 

Warto mówić o rzeczach ważnych #dzieciniechcafas #wspieramy #pomagamy #piotripawel

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Piotr i Paweł (@piotripawel)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA