eduBudzik organizuje ekspedycje naukowe dla uczniów

Jeśli ciekawość ucznia nie jest odpowiednio podsycana, jego motywacja spada i nauka przestaje być przyjemnością. Co zrobić, aby dzieci pozostało ciekawe świata? Odpowiedzi na te pytania udzielą eksperci programu „eduBudzik. Nakręcamy edukację!”. Jego celem jest wyrównywanie barier edukacyjnych, inspirowanie uczniów do odkrywania swoich mocnych stron i zainteresowań oraz wspieranie nauczycieli i rodziców w motywowaniu dzieci do stałego rozwoju i rozbudzania pasji.
/ 10.10.2013 22:13

Program eduBudzik jest wielopłaszczyznowym projektem, który swoim zasięgiem obejmuje całe środowisko ucznia, czyli szkołę i dom. Jego działania skierowane są zarówno do rodziców, jak i nauczycieli. Pomysłodawcą programu jest wydawnictwo Nowa Era, które przeanalizowało bariery i  potrzeby edukacyjne uczniów i nauczycieli w szkołach podstawowych. Wyniki badań pokazują, że zarówno w szkole, jak i w domu, dzieci napotykają na wiele czynników, które mogą wzmocnić lub osłabić ich naturalną chęć rozwoju i poznawania świata.

W ramach programu organizowane będą liczne liczne warsztaty, szkolenia, spotkania z psychologami i coachami. Podczas tych zajęć rodzice i nauczyciele będą mogli zdobyć cenne wskazówki: jak odkrywać, motywować i wspierać młode talenty. Działania mają charakter lokalny i ogólnopolski.

Program rozpoczął się we wrześniu od działań skierowanych do dzieci, którym zaproponowano udział w ekspedycjach naukowych. Do końca listopada 2013 roku ze szkół z 7 województw wyruszy 11 dwudniowych ekspedycji naukowych do Warszawy i Krakowa. Prawie 600 małym badaczom z 17 szkół będzie towarzyszyło 40 nauczycieli i 30 wolontariuszy Nowej Ery.

Program ekspedycji naukowych został tak skonstruowany, aby pobudzić i „nakręcić” uczniów do intelektualnego działania. Dzieci odwiedzają Centrum Nauki Kopernik, biorą udział w lekcji muzealnej w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. Na nieszablonowych zajęciach edukacyjnych na Uniwersytecie Dzieci zastanawiają się na przykład, czy dinozaury mogły żuć gumę i dlaczego jabłko spadło Newtonowi na głowę? Dowiedzą się, dlaczego gwizdek gwiżdże, a mydło myje. Przestudiują budowę DNA, sposoby działania leków oraz historię powstawania oceanów i kontynentów.

Partnerami Nowej Ery w organizowaniu ekspedycji naukowych eduBudzik są: Stowarzyszenie Navegadores, współpracująca z polskim MSZ organizacja pomocowa non-profit, oraz Uniwersytet Dzieci, czyli największy w Polsce dziecięcy uniwersytet, który został objęty patronatem przez wiele prestiżowych uczelni wyższych. Głównym ekspertem merytorycznym programu jest psycholog  Anna Resler-Maj. Program eduBudzik wspiera zespół psychologów, psychoterapeutów oraz coachów z białostockiej Pracowni Psychoterapii i Psychoedukacji Integra, którzy zapewniają pomoc merytoryczną rodzicom i nauczycielom.

Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie: http://edubudzik.pl/.

Polecamy: Jak rozpoznać predyspozycje i zainteresowania dziecka?

Źródło: udostępnione przez Brand Support i Wydawnictwo Nowa Era/ mk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA