Tragedia w mediach
Tragedie przyciągają uwagę – jest to prawda znana w mediach od dawna. Wiadomości pełne są informacji o wypadkach, zamachach, wojnach, zbrodniach i samobójstwach – informacje te dotyczą poważnego zagrożenia, dlatego przyciągają naszą uwagę. Są też na tyle rzadkie w codziennym doświadczeniu, że dla wielu z nas media są jedynym środkiem zobaczenia tego rodzaju wydarzeń. Ciekawość i adrenalina sprawiają, że relacje tego rodzaju zapadają w pamięć.
Efekt Wertera
Samobójstwo jest tematem przykuwającym uwagę - świadczą o tym statystyki oglądalności wiadomości i statystyki internetowe. Informacja o samobójstwie (podobnie jak informacja o wypadku), szczególnie kiedy dotyczy osoby sławnej, powoduje wzrost liczby samobójstw (lub wypadków) w odstępie kilku dni od podania informacji. Badacze przypisują ten efekt świadomemu lub nieświadomemu utożsamianiu się z osobą, która odebrała sobie życie. Efekt fali nazywany jest efektem Wertera, ponieważ pierwsza odnotowana fala miała miejsce po wydaniu „Cierpień młodego Wertera” Goethego. Należy zwrócić uwagę, że fala wystąpiła wówczas po opublikowaniu dzieła o losach bohatera fikcyjnego.
Zobacz też: Mity na temat samobójstwa
Jak informować?
Prof. Hołyst, który zajmuje się od wielu lat profilaktyką samobójstw, przewidział problemy związane z konsekwencjami nagłaśniania samobójstw w mediach dawno temu. Dzięki jego inicjatywie ukazały się polskojęzyczne poradniki dla osób, które mogą mieć styczność z samobójcami: pracowników służby zdrowia, służby więziennej, straży pożarnej, nauczycieli i pedagogów, a także dla pracowników mediów. W broszurach tych można znaleźć bardzo praktyczne i życiowe wskazówki, jak radzić sobie w sytuacjach zawodowych związanych z ryzykiem samobójstwa, w tym informowania o samobójstwie. Wskazówki te zostały przygotowane przez specjalistów, by zminimalizować ryzyko naznaczenia społecznego, podwójnej wiktymizacji, wystąpienia efektu Wertera i temu podobnych negatywnych konsekwencji.
Przeczytaj: Kiedy depresja prowadzi do samobójstwa?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!