Zdiagnozowanie tego schorzenia nie zawsze jest łatwe, bo wywołuje je wiele czynników. Najczęstszymi alergenami przyczyniającymi się do powstania tej dolegliwości są:
- metale, a zwłaszcza nikiel występujący w biżuterii, zegarkach, klamrach od pasków, oprawkach okularów. Nie muszą być one wykonane w 100 proc. z uczulającego materiału - wystarczy minimalna domieszka. Drobinki alergizującego metalu wychodzą na wierzch, gdy skóra zaczyna się pocić;
- lateks, z którego wykonane są smoczki, czepki pływackie, gumowe rękawice, klapki, kalosze, prezerwatywy;
- detergenty zawarte w proszkach do prania, szamponach, płynach do mycia naczyń;
- substancje zapachowe i konserwanty występujące w kosmetykach;
- chemikalia użyte do produkcji odzieży czy butów, np. barwniki używane do farbowania włókien syntetycznych;
- formaldehyd będący składnikiem lakierów i farb, występujących w meblach, wykładzinach itp.).
Egzema: objawy
Na kontakt z czynnikiem uczulającym skóra reaguje przede wszystkim silnym świądem i zaczerwienieniem. Na powierzchni pojawiają się pęcherzyki i łuszczące się grudki. Skóra staje się bardzo sucha.Z powodu przesuszenia na dłoniach i stopach może dochodzić do bolesnych pęknięć.
Zmiany chorobowe występują na ogół w miejscu kontaktu skóry z alergenem, np. pod paskiem czy biżuterią u osoby uczulonej na nikiel, na twarzy w miejscu nałożenia kremu itd.
Czasem jednak wyprysk kontaktowy widoczny jest na całym ciele.
Przy bardzo silnej alergii wystarczy krótki kontakt z alergenem kontaktowym, by pojawiły się objawy. Mogą one wystąpić nawet do 72 godzin od momentu kontaktu z substancją uczulającą.
Egzema: jak sobie radzić
Najważniejsze jest przerwanie kontaktu z czynnikiem, który podejrzewa się o wywołanie zmian. Jeśli skóra bardzo swędzi, można zażyć tabletkę leku przeciwalergicznego. Objawy wyprysku kontaktowego można też łagodzić specjalnymi kosmetykami natłuszczającymi i nawilżającymi skórę.Poza tym trzeba unikać kontaktu z uczulającą substancją, choć na początku trudność może sprawić określenie, co wywołało wyprysk.
- zrezygnować z noszenia alergizujących przedmiotów np. pasków z metalowymi sprzączkami;
- nosić ubrania z plastikowymi guzikami, zamkami błyskawicznymi i haftkami;
- nie kupować ubrań ozdabianych metalowymi nitami
- zamienić metalową kopertę zegarka na plastikową;
- kupić sztućce z oprawionymi w plastik rączkami;
- czytać informacje na opakowaniach i metkach - unijne prawo nakazuje producentom podawać nawet minimalne ilości
- alergizujących składników.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!