Największym powodzeniem energy drinki cieszą się wśród osób młodych. Pozwalają zachować dobrą kondycję do końca imprezy, szybko usuwają zmęczenie, a niektórzy twierdzą, że nawet pomagają się uczyć. Niektórzy sięgają po te napoje także po to, aby sunąć zmęczenie spowodowane upałem.
Czy energy drinki są zdrowe?
- Energy drinki zawierają duże ilości kofeiny i tauryny. Kofeinę znasz z kawy. Wiesz, że duża ilość tej substancji stawia na nogi, ale gdy przyjmujemy ją codziennie i to w dużych ilościach, może wywołać kołatanie serca, przyczynia się do nadkwaśności, nadciśnienia i... można się od niej uzależnić. O taurynie zapewne wiesz mniej. Jest to aminokwas, który w niewielkich ilościach produkuje nasz organizm. Jednak energy drinki zawierają jej bardzo dużo. Sztucznie zasilony tauryną organizm na krótką metę rzeczywiście potrafi się bardziej skoncentrować i szybko zregenerować, ale z czasem energy drinki powodują szybszą eksploatację organizmu. Mogą się przyczyniać do chorób serca, nadpobudliwości, nerwowości, a nawet depresji.
- Napoje te zawierają także trochę witamin, np. B2, B6, niacynę. Jednak te dobre substancje nie rekompensują złego wpływu energetyków na organizm.
- Napoje energetyczne uzależniają. Mechanizm jest bardzo prosty. Organizm przyzwyczaja się do ich stymulującego działania. Z czasem jedna puszka już nie wystarcza, czujemy potrzebę sięgnięcia po następne.
Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu".
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!