Jak pić, by zmniejszyć ryzyko erozji szkliwa?
Picie napojów przez słomkę redukuje szkodliwy wpływ cukrów i kwasów na zęby, dzięki czemu szkliwo nie jest narażone na demineralizację. Ale samo spożywanie napojów w ten sposób nie wystarczy. Ważne jest to, w jaki sposób to robimy.Jeden z końców słomki należy umieścić w tylnej części jamy ustnej. Wówczas zęby mają minimalny kontakt ze szkodliwymi w napoju kwasami i cukrami. Ta metoda picia minimalizuje ryzyko erozji szkliwa, ale nie zapobiega. Dlatego po ich spożyciu należy pamiętać, by przepłukać usta wodą lub żuć gumę - zawiera ona ksylitol, który stymuluje wytwarzanie śliny. Pomaga ona przywrócić odpowiednie pH w ustach.
Które napoje najbardziej niszczą zęby?
- Napoje gazowane. Zawierają kwas fosforowy i cytrynowy, które znacznie obniżają poziom pH śliny powodując demineralizację szkliwa. Warto pamiętać, że kwasy nie tylko atakują nasze zęby w momencie picia napoju, ale również przez godzinę po ich spożyciu.
- Słodkie napoje gazowane. Mają w sobie duże ilości cukru, który osadza się na zębach i jest idealną pożywką dla bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy. Natomiast sztuczne barwniki mogą spowodować, że uśmiech nie będzie już śnieżnobiały. Zęby mogą po prostu stać się szare lub żółte.
- Napoje niegazowane, np. mrożona herbata lub energetyki. Ich spożywanie może prowadzić do erozji szkliwa i cienkiej warstwy tkanek twardych odpowiadających za utrzymanie kształtu i struktury zębów.
- Zimne napoje, np. o temperaturze 5-10 stopni Celsjusza. Zęby mogą doznać szoku termicznego, czego efektem będzie pęknięte szkliwo. Powoduje to nadwrażliwość zębów, a w powstałych w szkliwie szczelinach osadzać się będą bakterie.
Zadbaj o piękny uśmiech!
Przegląd preparatów do domowego wybielania zębów
5 groźnych mitów, które niszczą zęby
Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów?
Jak wyleczyć paradontozę?
Na podstawie materiałów prasowych Duda Clinic Implantologia i Stomatologia Estetyczna w Katowicach
5 groźnych mitów, które niszczą zęby
Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów?
Jak wyleczyć paradontozę?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!