Estrogeny powstają z męskich hormonów-androgenów. Androgeny są przekształcane w estrogeny poprzez działanie enzymu o nazwie aromataza. Enzym ten jest aktywny w mózgu, narządach wewnętrznych i w tkance tłuszczowej.
Endokrynolodzy udowodnili, że ten typowo żeński hormon ma wpływ na zdrowie, wygląd i psychikę także mężczyzny. U mężczyzn enzym aromataza działa w jądrach.U kobiet pęcherzyki Graafa (w których dojrzewają komórki jajowe) produkują estrogen.
Estrogen rozwija pierwotne i wtórne żeńskie cechy płciowe. Inne działanie to podtrzymywanie sprawności żeńskich czynności płciowych. Hormon ten również ma wpływ na błonę śluzową macicy przygotowując ją na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Estrogen wywiera także pewien wpływ na przemianę materii oraz kształtuje psychikę kobiecą.
O tym, że estrogeny mają dobry wpływ na poprawę wydolności organizmu mężczyzny wiedzieli trenerzy z ZSRR. Swego czasu mieli najlepszych zawodników trójboju siłowego. Podobno miało to związek ze stosowaniem u nich dopingu hormonalnego (estrogeny).
U zdrowego mężczyzny tego „babskiego” hormonu jest niewiele bo tylko 20-23 pikogramów w 1 mililitrze sześciennym krwi.
Dobroczynne działanie estrogenu w organizmie mężczyzny obejmuje:
- zachowanie płodności,
- zachowanie równowagi psychicznej,
- zapobieganie osteoporozie,
- wspomaganie ruchu plemników.
Niestety u mężczyzn często dochodzi do zachwiania równowagi hormonalnej między produkcją estrogenu i testosteronu. Najczęściej dochodzi do wzrostu poziomu estrogenu przy jednoczesnym spadku testosteronu. Dlaczego tak się dzieje?
Z wiekiem organizm mężczyzny produkuje mniejsze ilości hormonu wzrostu, zatem powstaje więcej tkanki tłuszczowej, a ta produkuje więcej estrogenów. Coś na kształt błędnego koła.
Nadmiar estrogenu ma również związek z tym, że w tkance tłuszczowej przechowywane są estrogeny środowiskowe. Są to toksyny obecne w wodzie, powietrzu a także w żywności. Zalicza się do nich:
- Pestycydy - substancje syntetyczne lub naturalne, stosowane do zwalczania organizmów szkodliwych lub niepożądanych,
- Herbicydy - służą do selektywnego niszczenia chwastów w uprawach
- Bisfenol A - stosowany do produkcji tworzyw sztucznych.
Nadmierne spożywanie alkoholu również może zwiększać produkcję estrogenu. Podobnie palenie papierosów też powoduje zaburzenia w gospodarce hormonalnej u mężczyzn. Nikotyna obniża poziom testosteronu.
Nadmiar estrogenu przynosi negatywne skutki dla organizmu mężczyzny. Należą do nich zmęczenie, utrata napięcia mięśniowego oraz utrata libido. Poziom estradiolu powyżej 34,1 pikogramów w 1 ml powoduje wzrost ryzyka udaru oraz raka prostaty. Jeśli estrogen dominuje u mężczyzny wpływa to również na jego wygląd. Zmiany te obejmują:
- zaciemnienie brodawek sutkowych,
- feminizacja ciała (tłuszczyk odkłada się na biodrach),
- wzrost piersi,
- utrata włosów na ciele,
- zmniejszenie jąder.
Jak utrzymać równowagę hormonalną?
- Regularnie ćwicz i walcz z otyłością,
- Zdrowo się odżywiaj - jedz surowe brokuły. Brokuły zawierają sulforafan, który ma właściwości przeciwnowotworowe.
- Kontroluj poziom estradiolu we krwi,
- Szukaj pomocy u androloga,
- Przyjmuj zlecone przez lekarza preparaty, które regulują poziom hormonów we krwi.
Źródło:
„Domowy Poradnik Medyczny” pod red. Prof. Dra hab. med. K. Janickiego,
Zdrowie 2004
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!