Estrogeny w leczeniu nadciśnienia płucnego

Odma opłucnowa jest to obecność powietrza pomiędzy blaszkami opłucnej/ fot.Fotolia
Naukowcy z UCLA odkryli, że estrogen może okazać się pomocny w odwróceniu zaawansowanego nadciśnienia płucnego, poważnej choroby, która może doprowadzić do niewydolności serca. Wyniki badania przedklinicznego zostały opublikowany w American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.
/ 21.11.2017 15:28
Odma opłucnowa jest to obecność powietrza pomiędzy blaszkami opłucnej/ fot.Fotolia

Nadciśnienie płucne to choroba postępująca powoli, większość pacjentów zgłasza się do lekarza dopiero przy nasilonych objawach takich jak duszność, zawroty głowy i omdlenia. Leczenie zaawansowanego nadciśnieniu płucnego jest trudne, a chorzy często wymagają przeszczepu płuc.

Zespół z UCLA zaobserwował, że stosując niskie dawki estrogenów u szczurów z ciężkim nadciśnieniem płucnym, postęp choroby został zatrzymany i nie rozwinęła się niewydolność prawokomorowa serca. Natomiast u nieleczonych szczurów choroba rozwijała się dalej. Skurczowe ciśnienie tętnicze krwi oraz frakcja wyrzutowa - objętość krwi pompowanej z prawej komory z każdym uderzeniem serca – także uległy poprawie. Testy wykazały, że masa płuc, która może zwiększyć się z rozwojem choroby i powiększeniem prawej komory serca, również uległa poprawie.

Po 10 dniach leczenia estrogenami, funkcje płuc powróciły do prawie normalnych parametrów. Naukowcy zakończyli terapię estrogenową po 10 dniach, ale nadal obserwowali niektóre szczury. U obserwowanych zwierząt nastąpiła dalsza poprawa. Po kolejnych 12 dniach skurczowe ciśnienie tętnicze było bliskie normy, podobnie frakcja wyrzutowa. Wszystkie szczury z ciężkim nadciśnieniem płucnym, którym podawano estrogen przeżyły do zakończenia badania. W grupie kontrolnej przeżyło tylko 25 procent nieleczonych szczurów.

Zespół odkrył, że pozytywny wpływ estrogenu wiąże się z jego oddziaływaniem na beta receptor estrogenowy. Badacze ustalili również, że liczba komórek zapalnych u szczurów z nadciśnieniem płucnym wzrosła pięciokrotnie, w porównaniu ze stężeniem u zdrowych szczurów.  Estrogeny zmniejszyły ekspresję genów prozapalnych, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju nadciśnienia płucnego. U zwierząt leczonych estrogenami liczba komórek zapalnych wróciła do prawidłowych wartości, zahamowane zostało również włóknienie płuc. Naukowcy mają nadzieję, że efekt pobudzenia beta receptora estrogenowego znajdzie zastosowanie kliniczne.

Zobacz też: Nadciśnienie płucne - encyklopedia zdrowia

ScienceDaily / kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA