Kleszcze to niewielkie pajęczaki. Pasożytują na innych organizmach i mogą roznosić bardzo groźne choroby. Poznaj 8 najważniejszych faktów o kleszczach!
1. Kleszcz pospolity najbardziej popularny w Polsce
Na świecie żyje ponad 800 różnych gatunków kleszczy. Oczywiście nie wszystkie z nich występują u nas! W Polsce najwięcej kleszczy występuje na terenie województw mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, a najbardziej powszechnych gatunkiem jest kleszcz pospolity, zwany też pastwiskowym lub psim.
2. Kleszcze nie skaczą z drzew
To popularny mit, przez który wiele osób nie zwraca uwagi na prawdziwe zagrożenie. Kleszcze nie skaczą bowiem z koron drzew. Żyją np. na źdźbłach trawy i gałęziach krzewów czy niewysokich roślinach (np. paprociach), i to właśnie na nie powinniśmy przede wszystkim uważać, chcąc ustrzec się przed kleszczami.
6 mitów na temat kleszczy, w które powinnaś przestać wierzyć!
3. Kleszcze potrafią wędrować po skórze
Warto zacząć od tego, że żeby kleszcz znalazł się na skórze, musisz mieć bezpośredni kontakt z gałązką lub źdźbłem, na którym przebywał. Kleszcze nie skaczą, mogą za to spaść na ciebie z potrąconej przypadkiem gałęzi. Jeśli taki kleszcz trafi np. na ubranie, będzie próbował przemieścić się w bardziej dogodne do wbicia się miejsce.
4. Najchętniej wybierają delikatną i dobrze ukrwioną skórę
"Szukają" delikatnych, dobrze ukrwionych miejsc, takich jak np. pachwiny, skóra za uszami, pod kolanami czy miejsca intymne. Pamiętaj o tym, sprawdzając skórę po powrocie ze spaceru lub rowerowej wycieczki.
4. Ich ciało może powiększyć się nawet kilkaset razy
Ciało kleszcza powiększa się w miarę wysysania przez niego krwi. Nassany kleszcz może być większy od swojej "normalnej" wersji nawet kilkaset razy!
9 ciekawostek na temat kleszczy
5. Kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób
Na pewno słyszałaś o boreliozie i kleszczowym zapaleniu mózgu. To jednak nie jedyne choroby, którymi możesz zarazić się po ugryzieniu kleszcza. Wśród innych należy wymienić babeszjozę i anaplazmozę, a także (przenoszone przez kleszcze żyjące na terenie Azji i Ameryki Północnej):
- gorączkę gór Skalistych
- dur powrotny
- kleszczową gorączkę Kolorado
- tularemię
- kleszczowy paraliż,
- cytaukszoonozę.
Poznaj 4 groźne choroby przenoszone przez kleszcze
6. Możesz sama usunąć kleszcza używając do tego zwykłej pęsety
Kleszcza możesz usunąć sama. Wystarczy do tego zwykła pęseta (w sprzedaży dostępne są też specjalne pęsety do usuwania kleszczy). Złap kleszcza pęsetą przy samej skórze, a następnie, delikatnie przekręcając rękę, wyciągnij. Nie wykręcaj i nie szarp kleszcza, nie stosuj też medycznych zabobonów takich jak smarowanie kleszcza tłuszczem.
3 proste kroki, jak bezpiecznie usunąć kleszcza
7. W miejscu po kleszczu pojawił się rumień? Koniecznie idź do lekarza
Gdy zdarzy się, że złapiesz kleszcza, powinnaś uważnie obserwować miejsce ugryzienia. Jeśli będzie zaczerwienione lub ciepłe, koniecznie wybierz się na konsultację lekarską. Pojawienie się rumienia może być jednym z objawów infekcji odkleszczowych.
Jak wygląda kleszcz? Zobacz zdjęcia i sprawdź, jak go rozpoznać!
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!