Fibromialgia - gdy bolą kości i mięśnie

Fibromialgia - gdy bolą kości i mięśnie
Zagadkowa choroba jaką jest fibromialgia uchyla powoli rąbka swej tajemnicy. Najnowsze badania dowodzą, że pacjenci z fibromialgią mają więcej połączeń między regionami zaangażowanymi w analizę bodźców bólowych a resztą mózgu. Może to pomóc w wyjaśnieniu przyczyny bólów występujących w fibromialgii.
/ 11.10.2010 01:54
Fibromialgia - gdy bolą kości i mięśnie

Czym tak naprawdę charakteryzuje się ta dziwna choroba? Fibromialgia jest przede wszystkim bardzo niejednorodną jednostką chorobową, w której dominującym objawem jest ból. Przy czym nie występuje żadne uszkodzenie tkanek, zmiany anatomiczne czy inne uchwytne przyczyny mogące świadczyć o przyczynie bólu. Zazwyczaj towarzyszą jej również chroniczne zmęczenie i bezsenność. Nierzadko dołączają się depresja, zaburzenia koncentracji, lęk. Choroba dotyka najczęściej kobiety między 30 a 40 rokiem życia i może z przerwami utrzymywać się przez wiele lat. Jak dotąd nieznany jest czynnik sprawczy stojący za występowaniem fibromialgii, choć większość autorów skłania się ku psychogennemu podłożu tej choroby. Najnowsze odkrycie rzuca nowe światło na podłoże występowania fibromialgii.

Naukowcy przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (metody obrazowania ludzkiego wnętrza) uwidocznili zwiększoną ilość połączeń pomiędzy korą wyspy (region mózgu odpowiedzialny za przetwarzanie informacji bólowej) a pozostałymi obszarami mózgu. Różnice dało się zaobserwować nie tylko pomiędzy kobietami cierpiącymi na fibromialgię i kobietami zdrowymi ale również pomiędzy dwoma chorymi zgłaszającymi różne natężenie bólu. To odkrycie pomoże w zrozumieniu choroby, na którą w Polsce choruje już około 2 milionów osób.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA