Ból głowy i szyi /fot. Fotolia

Gardło - vademecum

Gardło, zlokalizowane między układem oddechowym a pokarmowym, pełni wiele kluczowych funkcji w naszym organizmie. To dzięki niemu nie dusimy się przy połykaniu, swobodnie oddychamy oraz mówimy. W przypadku choroby gardła, mamy ograniczoną zdolność wykonywania tych rzeczy, gdyż sprawiają nam ból.
/ 06.12.2011 16:20
Ból głowy i szyi /fot. Fotolia

Angina

Angina  jest infekcją, która przenosi się drogą kropelkową. Najczęściej występuje u dzieci, jednak może też dotknąć dorosłych. Warto znać jej objawy, aby szybko zacząć ją leczyć i tym samym zapobiec groźnym powikłaniom.

Sprawdź: Jaką chorobą jest angina?

Rak gardła

Powszechnie wiadomo, że palenie tytoniu powoduje wszelkiego rodzaju nowotwory. Również spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na raka, w tym raka gardła. Trzeba być bardzo czujnym, aby  odróżnić te objawy od infekcji górnych dróg oddechowych.  Wczesna diagnostyka zwiększa bowiem nasze szanse.

Zobacz więcej: Kiedy mamy do czynienia z rakiem gardła?

Ból gardła a zgaga

Czy ból gardła może być zbliżony  w swoich objawach do zgagi? Otóż tak. Gardło jest narządem, który może ulec chorobie refluksowej. Zdarza się, że kwaśna zawartość żołądka cofa się do przełyku, a następnie do gardła. Drażnienie przełyku może wskazywać na zgagę, ale mogą pojawiać się też objawy świadczące o bólu gardła.

Sprawdź: Ból gardła a zgaga - jak rozróżnić?

Szkarlatyna

Jest to choroba wieku dziecięcego, którą wywołuje ten sam drobnoustrój, co anginę u dorosłych. Szkarlatyna jest jednak chorobą o większej liczbie objawów. Bardzo ważne jest jej wczesne rozpoznanie, aby zapobiec groźnym powikłaniom (czasem może dojść nawet do uszkodzenia serca).

Zobacz: O szkarlatynie, zwanej płonicą...

Gdy boli gardło...

Ból gardła jest objawem, który często bagatelizujemy. Zazwyczaj jest on skutkiem zapalenia gardła, które nie jest groźne dla naszego życia. Warto jednak skonsultować się  z lekarzem, szczególnie jeśli gardło boli nas nieprzerwanie przez dłuższy czas lub towarzyszą mu inne objawy. Ból gardła bowiem może być objawem wielu chorób.

Przeczytaj: Co może oznaczać ból gardła?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!