Co powoduje podrażnienie gardła?

Zaniepokoić powinno obrzmienie i zaczerwienienie gardła oraz naloty na powiększonych migdałkach/ fot. Fotolia
Gardło jest organem sprawującym różne funkcje w organizmie i w związku z tym wiele czynników może powodować jego podrażnienie. Oprócz działania obronnego wobec całego ustroju, gardło związane jest również z przenoszeniem głosu, drożnością dróg oddechowych oraz połykaniem. Spójrzmy, jak różnorodne mogą być przyczyny tych objawów.
/ 19.07.2011 10:30
Zaniepokoić powinno obrzmienie i zaczerwienienie gardła oraz naloty na powiększonych migdałkach/ fot. Fotolia

Co dzieje się w przypadku podrażnienia gardła?

Dochodzi do rozwoju symptomów, a na pierwszy plan wychodzi chrypka, ból oraz przewlekły kaszel czy pochrząkiwanie. Nie ma zazwyczaj gorączki, kataru ani krwawienia w obrębie gardła. Objawy znikają w przeciągu od kilkunastu godzin do kilku dni od wyeliminowania czynnika sprawczego.

Polecamy: Sposoby na ból gardła

Niebezpieczne cząstki w powietrzu

Podrażnienie gardła jest przede wszystkim związane z umiejscowieniem tej struktury na pierwszym planie kontaktu z drobnoustrojami, alergenami i substancjami szkodliwymi. Infekcyjne lub alergiczne zapalenie gardła jest jedną z najczęstszych przyczyn jego podrażnienia. Dodatkowo rozpulchnione i przekrwione struktury łatwiej ulegają kolejnym podrażnieniom niżej wymienionymi substancjami.

Choroba nauczycieli

Do uwrażliwienia i objawów może dojść podczas nadużywania głosu. Oprócz krtani również gardło ulegnie zaczerwienieniu, obrzękowi i przekrwieniu. Na szczęście bardzo szybko dochodzi do naprawy uszkodzeń.

Precz z dymem papierosowym!

Do podrażnienia przewlekłego w swej naturze dochodzi u palaczy. Narażają oni bowiem delikatne tkanki gardła na szkodliwy, wręcz rakotwórczy dym papierosowy. Występująca u nich chrypka i kaszel mogą być związane z owym podrażnieniem lub z rozwijającym się nowotworem.

Dieta ma znaczenie

Również podczas spożywania ostrych czy gorących potraw można uszkodzić gardło. Podobnie jest w przypadku osób, które spożywają pokarmy w nadmiarze, a ich żołądek reaguje nadprodukcją kwasów żołądkowych. W następstwie dochodzi do przedostawania się kwasów przez żołądek do gardła. Oprócz kwasów tworzą się gazy fermentacyjne drażniące znacząco tkanki gardła.

Czytaj też: Jaką funkcję pełni gardło? 

Przetrwać po intubacji

Specyficznym przykładem jest stan po intubacji, kiedy w gardle znajdowała się rurka umożliwiająca oddychanie w trakcie operacji, obrzęku dróg oddechowych lub w niewydolności oddechowej. Związane z jej obecnością objawy są nieprzyjemne, jednak zazwyczaj dochodzi do szybkiego ich wygaszenia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA