Zęby/fot. Fotolia

Kiedy mamy do czynienia z rakiem gardła?

Nowotwory głowy i szyi są zmianami stosunkowo często występującymi wśród Polaków ze względu na szeroko upowszechnione czynniki ryzyka. Są to zazwyczaj zmiany złośliwe, a rozwój objawów może rozciągać się bardzo w czasie. Warto więc znać je, by być w stanie jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
/ 04.10.2016 13:31
Zęby/fot. Fotolia

Dlaczego rozwija się rak gardła?

Do czynników ryzyka należy palenie tytoniu oraz picie wysokoprocentowego alkoholu, przy czym równoczasowe stosowanie tych używek amplifikuje ryzyko. Podobnie działa dieta z wysoką zawartością soli i czynników chemicznych oraz zakażenie wirusem Ebsteina- Barr (EBV). Rak gardła najczęściej rozwija się z komórek nabłonka płaskiego. Zdarzają się również zmiany dysplastyczne niejasnego pochodzenia.

Część nosowa gardła - objawy, które powinny budzić Twoje zaniepokojenie

Wczesne objawy raka gardła są podobne do infekcji górnych dróg oddechowych - ból gardła, zatkanie nosa. Dochodzi do nacieku trąbki Eustachiusza i jej jednostronnego zatkania, które objawia się osłabieniem słuchu. Zmiana ta powoduje również zmiany odczynowe w węzłach chłonnych, które powiększają się na szyi. Ponieważ okolica ta nie jest łatwo dostępna w badaniu i wymaga użycia lustereczka laryngologicznego, a objawy są znajome i nie budzące większych zastrzeżeń, zmiana może spokojnie rosnąć niezauważona.

Pozostałe części gardła

Rak części ustnej gardła objawia się przewlekłym bólem gardła, chrypką, uczuciem ciała obcego w gardle. Pojawić może się również krwawienie, ból ucha i żuchwy. W przypadku najniższej, krtaniowej części gardła objawy nowotworu są podobne jak w przypadku raka krtani. Utrzymujące się ponad 3 tygodnie objawy przeziębienia u osoby dorosłej - ból gardła, chrypka, katar, zatkanie nosa muszą zostać poddane diagnostyce!

W pierwszej kolejności diagnostyka

Lekarz specjalizujący się w chorobach nowotworowych głowy i szyi zastosuje endoskopię, by przyjrzeć się dokładnie zmianom oraz pobierze wycinki do badania histopatologicznego, które jako jedyne jest w stanie ostatecznie wykluczyć lub potwierdzić chorobę. Stosuje się również badania obrazowe, które są w stanie określić dokładnie rozmiar guza. Należą do nich badanie tomograficzne, rezonans magnetyczny oraz badanie PET.

Czytaj też: Kiedy ból głowy może zwiastować nowotwór?

By leczenie było skuteczne

Leczenie tego typu zmian jest ograniczone ze względu na bliskość ośrodkowego układu nerwowego. W związku z tym leczenie chirurgiczne sprawdza się w sytuacjach dobrej i dostępnej lokalizacji. Stosuje się radykalne usunięcie zmiany - wraz z otaczającą zdrową tkanką. Nowotwory te dobrze odpowiadają na radioterapię, która jest szeroko stosowana, a w bardziej zaawansowanych przypadkach stosuje się chemioterapię.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/12.04.2016 14:57
do k*** nędzy - czy można prosić o nie włączanie automatycznie filmów na stronie? Wy naprawdę sądzicie, że takie nabicie oglądalnosci przysporzy Wam reklamodawców? Oczywiście,że tak, ale na krótką metę, bo ja tę stronę dodaję do blokowanych. Pozdrawiam.
/20.11.2013 17:29
Mam na końcu gardła taką jakby kulkę i mam ból ucha i gardła czasami. Poradźcie proszę.
/08.09.2013 10:24
Witam mam 19lat . Rok temu miałam niepokojące objawy , ból w krtani i krwioplucie i w dodatku ból węzłów , cały czas antybiotyki , różnego rodzaju płukanki , leki zazwyczaj kosztowały ponad 100zł . Dostałam skierowanie do innej przychodni i pani doktor zaleciła picie kiślu i to wszystko . A ja się załamałam bo nic mi nie pomaga a to już rok . Fakt teraz krwią nie pluje ale te bóle powracają , czasami nie mogę zasnąć . Poradzćcie
POKAŻ KOMENTARZE (6)