Wbrew fizjologii do góry
Refluks żołądkowy jest chorobą leżąca u podstawy refluksu gardłowego. Polega on na cofaniu się kwaśnej zawartości żołądka (zawarty jest w niej kwas solny - HCl) do przełyku i zachodzi przy rozluźnieniu m.in. mięśnia zwieracza dolnego przełyku. Kwaśne soki żołądkowe przemieszczają się do wrażliwego przełyku, a następnie do gardła, które jest skrzyżowaniem układu pokarmowego i oddechowego.
Ból gardła a choroba refluksowa
W niewielkich ilościach cofanie się treści żołądkowej jest możliwe nawet kilkakrotnie w czasie doby, jednak gdy dochodzi do niszczenia tkanek, konieczne jest leczenie. Objawy choroby związane są z obecnością żrących kwasów żołądkowych oraz ze zmienianiem przez nie charakteru tkanek jak w poparzeniu. Może być obecny ból zamostkowy, tzw. "zgaga", związany z drażnieniem przełyku. Często pojawiają się również objawy ze strony gardła- kaszel, ból gardła, problemy z połykaniem.
Przeczytaj: Jakie są przyczyny bólu gardła przy połykaniu?
Badanie laryngoskopowe kluczem do rozpoznania
Rozpoznanie choroby polega na badaniu przedmiotowym gardła. Zmiany mogą być bardzo różnorodne. Widoczny obrzęk, zaczerwienienie i przerost mogą jedynie sugerować istnienie refluksu. Są to jednak obrazy niespecyficzne, więc nasuwają podejrzenie tej choroby, co wymaga dalszej diagnostyki.
Polecamy: Co powoduje podrażnienie gardła?
Czy zajęty jest również układ pokarmowy?
Oprócz zaburzeń w obrębie krtani, choroba refluksowa powoduje zmiany w obrębie przewodu pokarmowego, chorobę wrzodową, uchyłki, zapalenie przełyku. Diagnostyka i leczenie wymagają więc interdyscyplinarnego postępowania.
Wieloprofilowe leczenie
Mimo że choroba ma udowodniony związek z refluksem żołądkowo-jelitowym, badania wykazały, że leczenie zmniejszające kwasowość soku żołądkowego daje mniejszą poprawę niż leczenie chirurgiczne. Oprócz wspomagania farmakologicznego stosuje się leczenie operacyjne refluksu, zwiększając wytrzymałość dolnej części przełyku.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!