Zawroty głowy
Uczucie falowania podłogi, wirowania otoczenia czy chwilowe zataczanie się mogą być wynikiem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego, szczególnie jeśli pojawiają się przy odchylaniu głowy do tyłu i obracaniu jej (np. podczas takich prac, jak wieszanie firanek). Czasem towarzyszą im mdłości i wymioty, zaburzenia równowagi oraz zaburzenia słuchu, np. chwilowa głuchota lub przeciwnie – szum lub pisk w uszach. Przyczyną takich problemów jest ucisk na tętnice kręgowe, co pogarsza przepływ krwi i powoduje niedotlenienie.
Drętwienie palców
Ta dolegliwość najczęściej pojawia się rano, po przebudzeniu. Zdrętwiałe ręce, a szczególnie dłonie i palce, po kilkuminutowym rozcieraniu zazwyczaj wracają do pełnej sprawności.
Nasza rada: Trzeba najpierw wykluczyć zespół cieśni nadgarstka.
Bóle głowy
Jeśli odczuwane są w okolicy potylicznej (z tyłu), nasilają się przy odwracaniu głowy i towarzyszy im sztywność karku, można podejrzewać, że przyczyną tych problemów jest kręgosłup szyjny. Podobnie w przypadku przewlekłego bólu połowy głowy promieniującego do czoła (jak w migrenie), bólu twarzy czy uczuciu dławienia w gardle. Może też pojawić się uczucie mrowienia lub cierpnięcia skóry głowy albo niektórych jej obszarów.
Nasza rada: Jeśli masz bóle głowy, przede wszystkim powinnaś wykluczyć nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze, zaburzenia neurologiczne, choroby oczu czy zapalenie zatok. Dlatego najpierw wybierz się do neurologa, który skieruje cię na badania, lub do innych specjalistów.
Zaburzenia widzenia
Możliwą przyczyną kłopotów ze wzrokiem jest ucisk na nerwy spowodowany zmianami w kręgosłupie szyjnym. Powoduje to widzenie rozmyte lub uczucie ucisku na gałki oczne.
Nasza rada: Nawet jeśli podejrzewamy, że przyczyną jest zwyrodnienie kręgosłupa, warto udać się do okulisty, który wykluczy choroby oczu.
Osłabienie i drżenie nóg
Objawy te występują wtedy, gdy przesunięty krążek międzykręgowy uciska rdzeń kręgosłupa. Przyczyną może być bardzo poważne schorzenie, jakim jest mielopatia szyjna. Choroba zaczyna się podstępnie od osłabienia, drżeń lub skurczów w nogach (zdarza się, choć rzadko, że również w rękach). Niepokojące objawy to także utykanie, zaczepianie stopami o nierówności na drodze.
Nasza rada: Niezbędna jest szybka wizyta u lekarza ortopedy, który najprawdopodobniej zaproponuje ci operację.
Najlepsze ćwiczenia na kręgi szyjne
Regularne ćwiczenia zmniejszają ból, bo rozluźniają zesztywniałe stawy kręgosłupa i wzmacniają mięśnie odpowiedzialne za ruchy szyi.
- Siedząc z wyprostowaną głową, na przemian wysuwaj i cofaj podbródek. Powtórz 5–10 razy.
- Leżąc na plecach, skręcaj powoli głowę w bok, w kierunku barku. Po chwili odwróć się w przeciwną stronę. Powtórz 5 razy.
- Połóż się na plecach, zapleć palce obu rąk za głową, a przedramiona ułóż po bokach. Próbując pokonać opór rąk, odginaj głowę ku tyłowi. Powtórz 5 razy.
Ważne: jeśli w trakcie ćwiczeń pojawi się ból, należy je przerwać!
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!