Gdy dopadnie rozwolnienie, czyli domowe sposoby na biegunkę [VIDEO]

Przydadzą się, gdy dopadnie nas rozwolnienie. A to pojawia się zwykle zupełnie nieoczekiwanie.
Marta Słupska / 23.04.2018 11:13

Może pojawić się u każdego i o każdej porze. Bywa, że wiąże się z groźną chorobą, najczęściej jednak wynika ze stresu, alergii lub zakażenia bakteryjnego. Biegunka to powszechny problem, na szczęście zazwyczaj łatwo ją pokonać. Oto najlepsze sposoby.

Skąd ta biegunka?

Biegunka, zwana też rozwolnieniem, to częsta dolegliwość, której – poza oddawaniem luźnych stolców – mogą też towarzyszyć: gorączka, wymioty, bóle brzucha czy osłabienie. Biegunki mogą mieć podłoże bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze lub pokarmowe.

Różne są też jej przyczyny – wśród tych najpopularniejszych można wymienić grypę żołądkową, stres, alergię, zapalenie bakteryjne, zatrucie, problemy hormonalne czy zapalenie trzustki.

Sposoby na 4 typy biegunki u dzieci

Sposoby na biegunkę

Biegunkę leczy się przede wszystkim odpowiednią dietą i nawadnianiem. Warto pić wtedy wodę z elektrolitami. W aptece dostępne są też specjalne leki, które pomagają skrócić czas trwania tej kłopotliwej dolegliwości.

Istnieją także domowe sposoby na biegunkę – ich skuteczność zależy od naszych cech indywidualnych. Warto jednak z nich skorzystać, jeśli chcemy sobie pomóc. Jakie to metody? Zobaczysz na naszym filmie.

Przy okazji przypominamy także, że przedłużającej się biegunki nie wolno lekceważyć, gdyż może prowadzić nawet do zgonu. Do lekarza powinniśmy się zgłosić, jeśli:

  • biegunka trwa ponad 10 dni,
  • biegunka jest bardzo obfita,
  • biegunce towarzyszą niepokojące objawy: krew lub śluz w kale, wysoka gorączka, problemy z oddawaniem moczu.

Polecamy:
Co jeść i pić przy biegunce?
Co poradzić na biegunkę podróżnych?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA