Obecnie zespół jelita drażliwego jest jednym z najczęściej występujących schorzeń. Określany jest jako zaburzenie czynnościowe, ponieważ nie udało się jak dotychczas zidentyfikować konkretnej choroby, która byłaby odpowiedzialna za wystąpienie jego objawów. Podejrzewa się, że mogą one być spowodowanie zaburzeniami czucia w obrębie narządów jamy brzusznej.
Bardziej popularna jest jednak teoria, iż czynnikami wyzwalającymi chorobę są:
- stres
- depresja
- stany lękowe
- niepowodzenia życiowe
- uraz psychiczny spowodowany traumatycznym doznaniem
- bóle brzucha
- wzdęcia
- zaparcia i/lub biegunki
- uczucie pełności nawet po niewielkim posiłku
- nudności
- wymioty
Zespół nadwrażliwości jelita grubego ma charakter przewlekły. Choć zazwyczaj przebiega łagodnie i nie stanowi podłoża dla innych, poważniejszych chorób, to jednak jest przypadłością bardzo uciążliwą i nieprzyjemną. Dlatego tak ważne jest zarówno zapobieganie, jak i jak najszybsze wprowadzenie leczenia. Jest to o tyle łatwe, iż rzadko kiedy stosuje się tutaj inwazyjne metody leczenia. Zazwyczaj wystarczy odpowiednio zmodyfikować dietę, aby pozbyć się nieprzyjemych dolegliwości.
Poniżej wymienione jest zestawienie produktów polecanych i niewskazanych w diecie. Niestety bardzo często dobranie odpowiadających nam składników odbywać się musi metodą prób i błędów, gdyż to co jednemu służy, u drugiego wywoła nasilenie objawów.
Zaparcia
- Zaleca się: pieczywo gruboziarniste, otręby pszenne, płatki kukurydziane, suszone śliwki, morele, rodzynki, świeże warzywa i owoce, szczególnie buraki ćwikłowe i paprykę, jogurty, kefiry
- Należy wypijać co najmniej 1,5 litra płynów dziennie, zaleca się: kompoty, słabą herbatę np. rumiankową, wody niegazowane
- Unikać należy pokarmów zapierających: ryż, mąka ziemniaczana, czekolada, suche pożywienie, czarne jagody, kakao
- Niekorzystnie działają potrawy smażone
- Zaleca się: ryż, mąkę ziemniaczaną, galaretki, suszone czarne jagody, banany, dynię, gotowane jabłka i marchew, kakao
- Należy wypijać około 2 litrów płynów na dobę, najlepiej aby były to: rozcieńczone soki warzywne, napoje garbnikowe (herbata)
- Ograniczyć należy: tłuszcze, słodycze, cukier, soki owocowe, dżemy wysokosłodzone, miód, produkty bogatoresztkowe: grube kasze, pieczywo razowe, surówki
- Unikać należy również: kawy prawdziwej, zimnych napojów i dań
Ograniczeniu podlegają dania ciężkostrawne, ostro przyprawione oraz wody gazowane
Palenie papierosów również wpływa niekorzystnie na pracę naszych jelit.
Ważne, aby posiłki były spożywane w spokoju, a każdy kęs dokładnie przeżuwany.
Skoro stwierdzone zostało, iż główną przyczyną opisanych zaburzeń jest stres, wskazane byłoby unikanie go. Warto zaobserwować, jakie sytuacje są dla nas wyjątkowo stresogenne i ich unikać. W dzisiejszych czasach jednak sformułowanie takie jest bardzo często jedynie pustym sloganem. Dlatego w szczególnie ciężkich przypadkach niezbędne może się okazać wprowadzenie psychoterapi.
Artykuł pochodzi z serwisu Vitalia.pl
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!