Gdy serce ma infekcję, czyli o infekcyjnym zapaleniu wsierdzia

W wyniku stłuczenia serca mogą rozwinąć się objawy przypominające zawał mięśnia sercowego lub zaburzenia rytmu/ fot. Fotolia fot. Fotolia
Infekcyjne zapalenie wsierdzia (IZW) jest chorobą, która nieleczona prowadzi do śmierci i która dotyka średnio od 2 do 4 osób na 100 tysięcy ludzi w skali roku. Choć może wystąpić u każdego, niezależnie od wieku, to jego średnia u pacjentów wynosi trochę powyżej 50 lat. Pomimo tego trzeba pamiętać o możliwości pojawienia się tej choroby również u dzieci, szczególnie tych, które mają wrodzone wady serca, sztuczną zastawkę lub przebyły wcześniej IZW.
W wyniku stłuczenia serca mogą rozwinąć się objawy przypominające zawał mięśnia sercowego lub zaburzenia rytmu/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Jakie są rodzaje infekcyjnego zapalenia serca?

Wyróżniamy kilka typów infekcyjnego zapalenia wsierdzia:

  • Wrodzone infekcyjne zapalenie wsierdzia – może być ostre lub podostre.
  • Ostre zapalenie wsierdzia dotyka normalne, zdrowe zastawki i przebiega bardzo agresywnie. Natomiast podostre raczej dotyczy zastawek anormalnych i może rozwijać się przez kilka miesięcy.
  • Infekcyjne zapalenie wsierdzia związane ze sztucznymi zastawkami – występuje wcześnie (do 3 miesięcy) lub późno. Mechaniczne zastawki są głównie infekowane w przeciągu pierwszych 3 miesięcy, natomiast zastawki biologiczne po upływie roku.
  • Infekcyjne zapalenie wsierdzia związane z narkomanią dożylną
  • Infekcyjne zapalenie wsierdzia związane z rozrusznikiem serca
  • Infekcyjne zapalenie wsierdzia szpitalne – można o nim mówić, gdy następuje po 48h pobytu w szpitalu.

Jakie nieprawidłowości w sercu mogą predysponować rozwinięcie się IZW?

Przez ostatnie 40 lat zmieniły się patologie zastawek, dające podłoże rozwinięcia się IZW. Teraz IZW rozwija się u 6% osób z przewlekłą chorobą reumatyczną serca, natomiast aż w ok. 50% u pacjentów ze zwapniałą zastawką aortalną. W 15 % przypadków podłożem rozwinięcia się IZW są wrodzone wady serca (najczęstszy przykład to dwupłatkowa zastawka aortalna, która normalnie powinna być trójpłatkowa). U młodych dorosłych wystąpienie IZW najczęściej pojawia się przy wypadaniu płatka zastawki mitralnej.

Co wywołuje IZW i jak to zapalenie się objawia?

Jak sama nazwa wskazuje IZW jest spowodowane infekcją. Głównie jest ona wywoływana przez bakterie Streptococcus aureus, ale może być także przez inne typy bakterii oraz przez grzyby. Głównymi objawami jest podwyższona temperatura ciała, dreszcze, złe samopoczucie, bóle różnych części ciała. Oprócz tego na IZW może wskazywać wystąpienie szmerów serca (najczęściej związanych z niedomykalnością zastawki mitralnej lub aortalnej), objawy niewydolności serca, obwodowe objawy naczyniowe (np. wybroczyny skórne).

Zobacz: Infekcyjne zapalenie wsierdzia - co to za choroba?

Jakie badania mogą być zlecone?

Żeby zdiagnozować IZW wykonuje się badania laboratoryjne, które wskazują na stan zapalny (podwyższone OB, CRP, leukocytoza). Pacjenci z podejrzeniem tej choroby mogą też być poddani EKG, RTG klatki piersiowej oraz ECHO serca. To właśnie to ostatnie badanie jest podstawowym w diagnostyce IZW. Rozpoznanie może być dokonane w ECHO przezklatkowym, ale często potrzebne jest też ECHO przezprzełykowe.

A co w takim razie z leczeniem?

Leczenie IZW polega na podawaniu antybiotyków dożylnie oraz na ewentualnych interwencjach inwazyjnych w postaci operacji kardiochirurgicznych, które mają na celu naprawę np. zastawek zniszczonych przez IZW. Jeżeli IZW jest związane z rozrusznikiem serca to potrzeba usunąć cały zestaw.

Podsumowując…

Infekcyjne zapalenie wsierdzia choć jest poważną chorobą, to wykryta i leczona wcześnie nie powinna spowodować większego uszczerbku na zdrowiu. Jednakże by tak było konieczne jest dbanie o siebie oraz bycie czujnym na najmniejsze sygnały z naszego organizmu.

Polecamy: Jak rozpoznać infekcyjne zapalenie wsierdzia?

                                                                                                                                Agnieszka Gonciarska

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA