Sprawdź, gdzie szukać pomocy medycznej, gdy choroba dopadnie cię w dni wolne od pracy:
- W nocy i święta nie ma rejonizacji. Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, możesz zgłosić się do dowolnej poradni realizującej ten rodzaj świadczeń w ramach umowy z NFZ. Informacja o adresach i numerach telefonu przychodni udzielających pomocy w nocy (i święta znajdziesz na stronie NFZ – www.nfz.pl.
- Jeśli uległaś wypadkowi, albo bardzo źle się czujesz możesz również zgłosić się na Szpitalny Oddział ratunkowy (SOR) do najbliższego szpitala. I w tym przypadku nie ma rejonizacji. Musisz mieć ze sobą dowód osobisty.
- W nagłej sytuacji, np. zagrożenia życia, możesz (ty lub ktoś z twojej rodziny) wezwać pogotowie – tel. 999 i 112. Za taki stan uważa się np. utratę przytomności, zaburzenia świadomości, ostry ból w klatce piersiowej, duszności, drgawki.
- Receptę możesz wykupić w aptece całodobowej. Adresy takich aptek znajdziesz w internecie, na stronie starostwa lub gminy. Informacja o nocnej aptece powinna też być umieszczona w witrynie najbliższej apteki.
Alicja Hass, autorka jest redaktorem Przyjaciółki i Pani Domu
Przeczytaj również:
27 najważniejszych pytań o prawa pacjenta
Jak działa Rzecznik Praw Pacjenta?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!