Genetyczne skłonności do chorób - jak obniżyć ryzyko zachorowania

Genetyczne skłonności do chorób fot. Fotolia
W genach otrzymujemy nie tylko kolor oczu czy włosów, lecz także skłonności do niektórych schorzeń. Na szczęście można je ograniczyć.
Marta Wilczkowska / 13.05.2014 15:51
Genetyczne skłonności do chorób fot. Fotolia
Po rodzicach, dziadkach dziedziczymy nie tylko wygląd i cechy charakteru, ale także... predyspozycje do zachorowania na różne choroby. Fakt występowania w rodzinie chorób nie musi jednak być "wyrokiem" na twoje zdrowie! W twojej rodzinie również pojawiały się różne dolegliwości? Zobacz, jak możesz obniżyć szanse zachorowania mimo genetycznego obciążenia!

Jak walczyć z genetycznymi skłonnościami do choroby?

1. Osteoporoza

Jeśli twoja mama miała problem z utrzymaniem masy kostnej, istnieje 50-procentowe ryzyko, że i ty będziesz się z nim borykać.
  • Wapń w diecie to podstawowy budulec kości, dlatego każdego dnia sięgaj po nabiał. Trzy razy w tygodniu jedz ryby, bo mają w składzie witaminę D, która ułatwia wchłanianie tego pierwiastka.
  • Badaj kości – pierwszą densytometrię zrób po 40 r.ż.

2. Migrena

Większość kobiet, których matki cierpią z powodu migren, zmaga się z tym samym problemem. Przypuszczalnie związane jest to z genetyczną predyspozycją do nadmiernych reakcji neuronaczyniowych.
  • Zwróć uwagę na dietę. Do ataków choroby bardzo często przyczyniają się głód oraz niektóre składniki menu, np. sery pleśniowe, czekolada, produkty spożywcze i dania z glutaminianem sodu.

3. Rak jelita grubego

Głównymi czynnikami, które wpływają na rozwój tego rodzaju nowotworu są rodzinne predyspozycje oraz wiek (częściej chorują osoby po 50 r.ż.).
  • Staraj się stosować dietę bogatą w błonnik, który oczyszcza jelita. Sięgaj po warzywa, owoce, grube kasze.
  • Po 50 r.ż. wykonaj kolonoskopię, powtarzaj ją, kiedy zaleci ci to lekarz.

4. Rak piersi

Im więcej chorych na raka wśród krewnych i im bliższy stopień pokrewieństwa z nimi, tym większe ryzyko choroby.
  • Co miesiąc rób samobadanie piersi. Najlepiej robić to w pierwszym tygodniu po miesiączce. A po menopauzie – w dowolnie ustalonym terminie, np. w każdą pierwszą sobotę miesiąca.
  • Co roku wykonuj USG piersi, a po czterdziestce poproś o skierowanie na pierwszą mammografię.

5. Zaburzenia hormonalne

Aż w 90 proc. dziedziczymy po matce tzw. konstytucję hormonalną. Dlatego ciąża u córki często przebiega podobnie jak u matki. Jeśli u niej poród odbył się przedwcześnie, podobnie może być w przypadku córki. Dziedziczeniu podlegają też endometrioza i mięśniaki macicy.
  • Raz w roku odwiedzaj ginekologa i badaj poziom hormonów. Do częstszych wizyt zmobilizować cię powinny m.in. bóle w podbrzuszu i zaburzenia miesiączkowania.

6. Nadciśnienie

Dziedziczy się nie tyle samo nadciśnienie, co predyspozycje do otyłości brzusznej, która podnosi ryzyko kłopotów z układem krążenia.
  • Dbaj o linię. Pilnuj, by obwód pasa nie przekroczył 80 cm w przypadku kobiety i 94 cm u mężczyzny.
  • Unikaj tłuszczów zwierzęcych, które podnoszą poziom cholesterolu we krwi i zwiększają ryzyko chorób serca.
  • Ogranicz sól, bo podnosi ciśnienie.
  • Znajdź każdego dnia czas na aktywność fizyczną.

7. Choroba Alzheimera

Według badaczy za 15–20 procent przypadków choroby Alzheimera odpowiadają geny. Ryzyko jest większe, gdy choroba ujawniła się u matki.
Oszukaj przeznaczenie:
  • Dbaj o aktywność psychiczną. Rozwiązuj szarady, krzyżówki – to doskonale ćwiczy umysł.
  • Zmień dietę – im więcej spożywamy kwasów omega-3 (są w rybach morskich i olejach roślinnych), tym niższy mamy poziom beta amyloidu (białka, które niszczy mózg).
Na podstawie artykułu Agnieszki Czechowskiej z Pani Domu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA