Geny a otyłość
Jeśli swoje nadprogramowe kilogramy usprawiedliwiasz „złymi genami” to możesz przestać. Argument ten właśnie stracił na znaczeniu za sprawą badań brytyjskich naukowców opublikowanych na łamach czasopisma PLoS Medicine.

Naukowcy udowodnili, że genetyczna skłonność do otyłości związana z genem FTO (ang.Fat mass and obesity-associated protein) może zostać znacznie zredukowana przez prowadzenie aktywnego stylu życia.
Naukowcy przeanalizowali dane pochodzące z różnych badań, w których uczestniczyło ponad 218 000 osób. Zgodnie z ich ustaleniami posiadacze kopii genu FTO, związanego z występowaniem otyłości, nawet o 27% mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadwagi właśnie przez prowadzenie aktywnego trybu życia.
„Nasze ustalenia są niezmiernie ważne dla zdrowia całego społeczeństwa. Podkreślają bowiem jak ważna w kontrolowaniu masy ciała jest aktywność fizyczna, również u osób z pewnymi skłonnościami do tycia o podłożu genetycznym.” - podkreślają naukowcy. Tym samym upadł kolejny mit, mówiący, że wpływy genetyczne są niemodyfikowalne. Jednocześnie, jak podkreślają badacze, jest to to krok w kierunku bardziej spersonalizowanej medycyny, gdzie o rodzaju zastosowanego leczenia będzie decydował również wynik badań genetycznych.
J. Lennert Veerman ze School of Population Health na University of Queensland w Australii dodaje: „... badania genetyczne, badające powiązania genów z otyłością nie zmienią zaleceń dla osób z nadwagą. Aktywność fizyczna i zdrowa dieta będą zalecane zawsze.”
Zobacz też: Otyłość i cukrzyca są błędem ewolucji
Źródło: MedicalXpress/ kp