Gorączka u dziecka i dorosłego – co może oznaczać? [VIDEO]

Gorączka zwykle kojarzy nam się z niegroźnymi infekcjami wirusowymi. Tymczasem stan ten może wskazywać na wiele innych chorób, w tym nawet na niezdiagnozowane dotąd nowotwory.
Marta Słupska / 17.09.2018 09:36

O gorączce mówimy, gdy temperatura ciała wynosi ponad 38⁰C. Jest naszym orężem w walce z chorobą, jednak gdy staje się za wysoka (prawie 40°C u dorosłych lub blisko 39°C u dzieci), powinniśmy zacząć ją obniżać. Na jakie choroby wskazuje?

Gdy temperatura wzrasta…

Gorączka towarzyszy zazwyczaj infekcjom wirusowym i chorobom takim jak grypa, przeziębienie, zapalenie płuc czy angina, może jednak wskazywać też na niezdiagnozowane nowotwory lub choroby autoimmunologiczne.

U dzieci możemy rozpoznać ją po tym, że czoło i plecy malucha są gorące, a reszta ciała – zazwyczaj chłodna i nierzadko pokryta zimnym potem. U dzieci na podwyższoną temperaturę ciała wskazują też rumieńce i przyspieszony oddech.

Każdy (szczególnie przedłużający się) wzrost temperatury ciała bez wyraźniej przyczyny powinien więc zostać skonsultowany u lekarza. W większości przypadków pomogą leki przeciwgorączkowe, czasem jednak konieczna jest pogłębiona diagnostyka.

Zobacz też:
Co robić, gdy dziecko ma gorączkę?
Jakie są naturalne metody na obniżenie gorączki?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!