O gorączce mówimy, gdy temperatura ciała wynosi ponad 38⁰C. Jest naszym orężem w walce z chorobą, jednak gdy staje się za wysoka (prawie 40°C u dorosłych lub blisko 39°C u dzieci), powinniśmy zacząć ją obniżać. Na jakie choroby wskazuje?
Gdy temperatura wzrasta…
Gorączka towarzyszy zazwyczaj infekcjom wirusowym i chorobom takim jak grypa, przeziębienie, zapalenie płuc czy angina, może jednak wskazywać też na niezdiagnozowane nowotwory lub choroby autoimmunologiczne.
U dzieci możemy rozpoznać ją po tym, że czoło i plecy malucha są gorące, a reszta ciała – zazwyczaj chłodna i nierzadko pokryta zimnym potem. U dzieci na podwyższoną temperaturę ciała wskazują też rumieńce i przyspieszony oddech.
Każdy (szczególnie przedłużający się) wzrost temperatury ciała bez wyraźniej przyczyny powinien więc zostać skonsultowany u lekarza. W większości przypadków pomogą leki przeciwgorączkowe, czasem jednak konieczna jest pogłębiona diagnostyka.
Zobacz też:
Co robić, gdy dziecko ma gorączkę?
Jakie są naturalne metody na obniżenie gorączki?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!