Grypa czy świńska grypa?

Najłatwiej odróżnić przeziębienie od grypy. Wystarczy poobserwować objawy i mniej więcej wiemy z czym mamy do czynienia. Ale jak odróżnić grypę od jej jeszcze groźniejszej zmutowanej wersji jaką jest świńska grypa? Podpowiadamy, jak skutecznie ochronić się przed zarażeniem i wytrwać w zdrowiu ten zimowy czas.
/ 15.01.2013 07:39

Najłatwiej odróżnić przeziębienie od grypy. Wystarczy poobserwować objawy i mniej więcej wiemy z czym mamy do czynienia. Ale jak odróżnić grypę od jej jeszcze groźniejszej zmutowanej wersji jaką jest świńska grypa? Podpowiadamy, jak skutecznie ochronić się przed zarażeniem i wytrwać w zdrowiu ten zimowy czas.

Grypa czy świńska grypa?

Coraz częściej słyszymy w mediach o obleganych szpitalach i przychodniach. A ich główna przyczyną nie są tylko ewentualne złamania wynikający z zimowej aury, ale właśnie grypa i jej powikłania. Ponieważ wielu z nas bagatelizuje ją i leczy się na własna rękę. Zamiast odpoczywać i regenerować się w domu, chodząc do pracy, ekspresowo rozsiewając wirusy. A to błąd!
Wirus świńskiej grypy (zwany również H1N1) daje podobne objawy jak w przypadku zwykłej, sezonowej grypy. Wirus ten podobnie jak i inne wirusy ma zdolność do szybkiej, wielokierunkowej zmiany i niestety łatwo mutują, dlatego wielką trudnością jest opracowanie odpowiednio i trwale chroniącej zabezpieczającej szczepionki przeciwko różnym modyfikacjom grypy. Obecnie dostępna jest tylko szczepionka przeznaczona dla trzody. W żadnym wypadku nie chroni ona jednak człowieka.

Jak dostaje się do organizmu?

Podobnie jak i klasyczny wirus grypy przenosi się z człowieka na człowieka, w wyniku bezpośredniego kontaktu drogą kropelkową. Zagrożeniem jest każda wydzielina z dróg oddechowych chorego, dlatego lekarze i epidemiolodzy zwracają uwagę, aby o ile to możliwe unikać kontaktów z zakażonymi osobami. Należy pamiętać także o możliwości zakażenia się nawet po ustąpieniu podstawowych objawów choroby.

Przeczytaj: 5 mitów na temat grypy

Jak wyglądają objawy?

Choroba od początku ma ostry przebieg i towarzyszy jej znaczna gorączka, które utrzymuje się mniej więcej przez okres 4-5 dni. Zwykle ścina nas z nóg wręcz automatycznie. To co charakterystyczne to osłabienie z poczuciem ogólnego rozbicia, brak apetytu oraz silne wyczerpanie. Kaszel początkowo suchy, następnie przechodzi w wilgotny. Do tego silne bóle mięśni i stawów, bóle głowy, ból gardła. U dzieci dodatkowo mogą wystąpić nudności i wymioty, biegunki a nawet skórne wysypki. Szczególną uwagę powinny zwrócić problemy z oddychaniem, połączone z silnymi bólami w klatce piersiowej.

Do najpoważniejszych, niestety często również śmiertelnych następstw należy zapalnie oskrzeli oraz zapalenie płuc prowadzące do niewydolności oddechowej. Konsekwencje nieleczenia są podobne do grypy sezonowej - tzw. pogrypowe zapalenie mięśnia sercowego czy niewydolność nerek. W przypadku klasycznej odmiany grypy powikłania zazwyczaj dotyczą małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku. Inaczej przedstawia się sytuacja w odniesieniu do wirusa grypy. Tutaj powikłania w jednakowym stopniu dotykają wszystkich.

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia grypą:

  • Najlepszą profilaktyką jest szczepionka przeciwko grypie sezonowej, która może ochronić człowieka również przed jej innymi modyfikacjami jak świńska grypa. Ważne, aby zrobić to jeszcze możliwie przed sezonem chorobowym.
  • Częste i dokładne mycie rąk przy użyciu mydła i ciepłej, bieżącej wody.
  • Unikanie zatłoczonych pomieszczeń czy przebywania w dużych skupiskach ludzi.
  • Przestrzeganie podstawowych zasad zdrowego i racjonalnego żywienia, ponieważ wszelkim infekcjom sprzyja właśnie osłabienie organizmu oraz anemia.
  • Używanie jednorazowych chusteczek higienicznych oraz natychmiastowe ich wyrzucanie oraz mycie rąk.
  • W przypadku kontaktu z osobami chorymi należny szczególnie zadbać o swoją higienę.
  • Dbać o czystość mieszkania oraz jego regularne wietrzenie.
  • Dbać o wypoczynek oraz regularna aktywność fizyczną, to skutecznie wzmacniają odporność.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA