Wrogowie skóry
Jest ich kilku. Większość to dermatofity z gatunków: Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, Epidermophyton floccosum i Microsporum canis. Mogą powodować grzybicę dowolnego miejsca na naszej skórze.
Objawy
Początkowo obserwujemy na skórze ogniska zapalne – zaczerwienione plamki, grudki lub pęcherzyki, które swędzą. Z czasem zmiany przybierają postać złuszczających się plam, mogą szerzyć się obwodowo, a świąd staje się mniejszy. Rozległość zmian zależy od naszej odporności i chorób towarzyszących.
Najczęstsze schorzenia
Chociaż zajęte mogą być różne okolice skóry, wyróżniamy kilka szczególnych postaci. Niezwykle częstym schorzeniem jest grzybica stóp (15-30% ogółu populacji). Częściej dotyczy ludności miejskiej, ponieważ najłatwiej zarazić się nią na basenach, w saunach, na siłowni oraz wszędzie tam gdzie w wilgotnym środowisku pojawia się choćby jedna osoba z grzybicą (prysznice w hotelach, akademikach itp.). Chorobie sprzyja także noszenie nieprzewiewnego obuwia i skarpet. Najczęstsze umiejscowienie to III lub IV przestrzeń międzypalcowa – skóra tu jest zaczerwieniona, czasem sucha, pękająca.
Grzybica pachwin częściej dotyczy mężczyzn. Sprzyjają jej intensywne pocenie i ciasne ubrania. Zmiany mogą się szerzyć na pośladki, uda, brzuch.
Warto wiedzieć: Czy Twoje dziecko ma grzybicę?
Drożdżyca
Poza dermatofitami zakażenia wywołują również grzyby drożdżopodobne, przede wszystkim z gatunku Candida albicans, który jest naturalnym składnikiem flory naszego organizmu. W warunkach sprzyjających (np. u diabetyków, u kobiet w ciąży, u pacjentów z chorobą nowotworową czy podczas leczenia kortykosteroidami) gatunek ten może powodować grzybicę skóry i błon śluzowych. Najczęściej proces dotyczy błony śluzowej jamy ustnej, kącików ust (zajady), błon śluzowych narządów płciowych. Przebieg chorobowy może mieć charakter nawrotowy.
Łupież pstry
Inną dość częstą przypadłością, obejmującą przede wszystkim skórę tułowia, jest łupież pstry. Przyczyną jest zakażenie gatunkiem Melassezia furfur. Różowo-brunatne, lekko łuszczące się niewielkie plamki rzadko powodują świąd. Choroba może nawracać; na szczęście jest niegroźna.
Polecamy: Encyklopedię zdrowia
Różnicowanie
Niektóre choroby mogą być mylone z grzybicą skóry. Wśród nich należy wymienić łuszczycę, łupież Gilberta, zakażenie bakteryjne skóry, opryszczkę, wyprysk kontaktowy. Rozstrzygające może być badanie mykologiczne.
Polecamy: (patrz: artykuł na temat diagnostyki grzybic).
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!