Grzybica stóp

Każdy, kto chodzi boso po mokrych podłogach w pomieszczeniach publicznych, np. wspólne przebieralnie, łazienki, baseny, prysznice, może zarazić się grzybicą stóp. Jeśli pojawi się taki problem należy walczyć z nim ostro i zdecydowanie, im zadziałamy silniej tym lepiej.
/ 27.03.2009 12:14
Każdy, kto chodzi boso po mokrych podłogach w pomieszczeniach publicznych, np. wspólne przebieralnie, łazienki, baseny, prysznice, może zarazić się grzybicą stóp. Jeśli pojawi się taki problem należy walczyć z nim ostro i zdecydowanie, im zadziałamy silniej tym lepiej.

Nieleczona grzybica może się przenosić na pozostałe części stopy, a także na paznokcie. Im bardziej choroba jest zaawansowana, tym bardziej uciążliwa staje się dla chorego. Z czasem może utrudniać chodzenie, a często nieodzowna staje się wizyta u lekarza.

Grzybicę wywołują, dermatofity, czyli grzyby z rodzaju Trichophyton, głównie T. rubrum i T. mentagrophytes, Microsporum, Epidermaphyton. Do rozwoju potrzebują ograniczonego podłoża, np. skóry, rozwijają się w szybkim tempie, a ich zarodniki są bardzo trwałe i łatwo wywołują zakażenie.
Grzybica jest schorzeniem przewlekłym, atakującym najczęściej okolicę krocza, skórę głowy, stopy i twarz.

Grzybica stóp

Objawy
Pierwotnym objawem są pęcherzyki i strupy na brzegach podeszwy lub między palcami stóp, nadmierna potliwość. Następnie dochodzi do pękania naskórka, który rozmięka i złuszczy się płatami, towarzyszy temu swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie w miejscu, które jest objęte infekcją.
Zlekceważenie pierwszych objawów grzybicy może doprowadzić do powikłań, np. zakażenia paznokci. Pojawiają się na nich biało-żółte smugi, płytka matowieje, ulega zgrubieniu i kruszy się.

Jak walczyć z grzybicą?
Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w środki zawierające mikonazol, klotrimazol, oksykonazol, terbinafinę, takie jak Daktarin, Clotrimazol (są dostępne bez recepty). Trzeba wcierać niewielką ilość leku w zainfekowane miejsce 2-3 razy dziennie, ale nie odstawiaj lekarstwa, kiedy ustąpią objawy – stosuj je, przez co najmniej 2 tygodnie.
Skuteczne leki można znaleźć również w kuchni. Soda oczyszczona przynosi ulgę, zmniejsza swędzenie i pieczenie między palcami. Do łyżki sody dodać tyle wody, aby powstała konsystencja pasty, natrzeć chore miejsce a następnie dokładnie spłukać i wysuszyć stopy. Na koniec posypać stopy mąką kukurydzianą używając jej jako talku.
Łagodząca kąpiel dla stóp: 4 łyżki soli rozpuść w litrze ciepłej wody, następnie mocz stopy 5-10 min.
Herbata
zawiera garbnik (tianinę) - naturalny środek ściągający, który znakomicie osusza spocone stopy. Do litra gotującej się wody wrzuć 5 torebek herbaty i gotuj jeszcze przez 5 min. Następnie poczekać aż będzie letnia i moczyć stopy przez 30 min.

Przede wszystkim profilaktyka!
  • po kąpieli dokładnie wytrzyj i osusz stopy,
  • noś zawsze czyste, bawełniane skarpety (naturalne włókna najlepiej wchłaniają wilgoć), prać skarpety, rajstopy, pończochy w temp. 60° C,
  • aby skóra stóp mogła swobodnie oddychać, noś tylko płócienne lub skórzane obuwie,
  • wsypuj do butów specjalny grzybobójczy środek lub użyj podobnego aerozolu (aby usunąć wszystkie zarodniki rozpyl na szmatkę środek i dokładnie wytrzyj wnętrze butów po ich zdjęciu),
  • w miejscach publicznych noś zawsze klapki, sandały, itp.
  • stosowanie preparatów, które zmniejszają wydzielanie potu, likwidują przykry zapach i chłodzą stopy - dostępne w postaci zasypek (pudrów), kremów i aerozoli.
Preparaty przeciwgrzybiczne:
  • CLOTRIMAZOLUM 1% KREM 20 G,
  • CLOTRIMAZOLUM 1% PŁYN 15 ML, 
  • DAKTARIN 2% KREM 30 G, 
  • DAKTARIN 2% PUDER LECZNICZY W AEROZOLU 100 G,
  • LAMISILATT 1% KREM/ ŻEL15 G, 
  • MICETAL 1% ŻEL 100 G,
  • PHYTO NAGELPROTEKTOR KOREKTOR DO PAZNOKCI RĄK I STÓP SZTYFT 4 ML
J. Ramoss

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA