Reklama
stopy

fot. Fotolia

Reklama

Grzybica stóp – kiedy do lekarza?

W początkowym, łagodnym okresie rozwoju grzybicy stóp możemy samodzielnie dość łatwo zwalczyć dolegliwość. Ale jeśli grzybica ma już silne podskórne umiejscowienie, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Domowe sposoby na grzybicę

Jednym z podstawowych środków w domowym leczeniu grzybicy jest ocet, który, jak wiadomo, posiada kwaśny odczyn, a zatem nadaje skórze odpowiedni, bakteriostatyczny odczyn pH.
Przygotowanie roztworu: łączymy ocet z przegotowaną wodą w proporcjach 1:1. Stopy moczymy w roztworze ciepłej wody 2-3 razy dziennie przez minimum 20 minut za każdym razem. Istotne przy tym jest, aby po wyjęciu stóp z roztworu, natychmiast je starannie osuszyć ręcznikiem. Zabieg ten powtarzamy do ustąpienia objawów grzybicy. W uzupełnieniu tego zabiegu można stopy owijać bandażem nasączonym octem.
Innym roztworem skutecznym w zwalczaniu objawów grzybicy, hamującym rozwój wielu bakterii, grzybów i wirusów jest ekstrakt z pestek grejpfruta, który ma silne właściwości antyseptyczne. Na ogół dostępny jest w sklepach zielarskich.
Po rozpuszczeniu ekstraktu w misce z ciepłą wodą, w proporcjach 15 kropli na 1 litr wody, moczymy stopy przez 10-15 minut.
Zobacz też: Czy klapki japonki mogą powodować problemy ze stopami?

Jak unikać zakażenia się grzybicą? Profilaktyka:

  • korzystaj wyłącznie z własnego ręcznika i pierz go regularnie, a miejscach publicznych korzystaj z ręczników papierowych. Nie pożyczaj nikomu własnego ręcznika;
  • również korzystaj tylko z własnych nożyczek do paznokci, a paznokcie u stóp obcinaj na wprost, natomiast u rąk – na okrągło. Utrudnia to zakażenie grzybem;
  • po kąpieli w wannie dokładnie ją spłucz, najlepiej przy użyciu jakiegoś środka odkażającego;
  • w miejscach publicznych, jak basen czy plaża, pod prysznic wchodź w klapkach;
  • spryskuj suche stopy aerozolem przeciwgrzybiczym po wizycie na plaży, a po kąpieli starannie wytrzyj stopy;
  • staraj się nosić skarpetki wyłącznie z naturalnych materiałów, jak bawełna, a nie sztucznych, poza tym noś obuwie, które przepuszcza powietrze;
  • w przypadku częstego pocenia się stóp, często je myj i stosuj specjalne zasypki od potu.
Reklama

Zobacz też: Jak dbać o suche stopy?

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!