Guzek w piersi

Odkrycie zgrubienia w piersi może dla kobiety być prawdziwym szokiem. I choć wymaga ono natychmiastowej wizyty u lekarza, dobra wiadomość jest taka, że większość guzków nie ma charakteru nowotworowego.
/ 14.09.2008 12:23

Odkrycie zgrubienia w piersi może dla kobiety być prawdziwym szokiem. I choć wymaga ono natychmiastowej wizyty u lekarza, dobra wiadomość jest taka, że większość guzków nie ma charakteru nowotworowego.

Guzek w piersi

fot. Fotolia

W zależności od rodzaju zgrubienia niepokojąca zmiana może mieć zupełnie inne podłoże:

Miękki guzek przypominający kształtem winogrono i przemieszczający się lekko pod wpływem ucisku, czasem bolesny, to zwykle cysta lub torebka wypełniona naturalnym płynem. Związany jest z wahaniami hormonalnymi zachodzącymi w czasie menstruacji – najbardziej narażone na niego są kobiety w wieku 35-50 lat. Lekarz powinien wykonać USG piersi i może za pomocą igły odessać płyn, zwłaszcza, jeśli cysta powoduje bolesność.

Płyn wyciekający z sutków o zabarwieniu mlecznym zwykle wiąże się z ciążą, przyjmowaniem antykoncepcji lub stymulacją piersi i nie powinien być powodem do niepokoju. Czasem taki wyciek jest jednak objawem problemów z gruczołem tarczycy, dlatego do lekarza i tak trzeba się wybrać – leki mogą zredukować całkowicie ten symptom.

Miękka gruczołowata masa powiązana z uwrażliwieniem jednej lub obu piersi przed okresem to zwykle zmiana o podłożu fibrocystycznym. Wahania estrogenu i progesteronu mogą pogrubiać tkankę piersi i stąd tego typu zmiany zwłóknieniowe obserwowane są u ponad 50% kobiet w okresie rozrodczym. Ból towarzyszący tego typu „guzkom” można redukować za pomocą ibuprofenu lub nosząc wspierający stanik. W razie szczególnie uporczywych i przykrych dolegliwości należy skontaktować się z ginekologiem, który pomoże dobrać odpowiednią terapię hormonalną, zwykle w postaci antykoncepcji.

Twardy okrągły guzek, który łatwo jest przesuwać palcami pod powierzchnią skóry, bez żadnego bólu, to również najczęściej objaw zaburzeń hormonalnych – te łagodne guzki występujące znacznie rzadziej niż cysty zdarzają się zwykle młodym kobietom. Lekarz powinien zlecić mammografię, a w wyjątkowo podejrzanych przypadkach biopsję. Jeśli guzek jest dość duży można myśleć o operacyjnym usunięciu zmiany.

Najbardziej niepokojący rodzaj zmian w piersi to twarda, jednolita masa z nieregularnymi bokami. Zwykle nie da się jej poruszyć palcami. To właśnie może być guzek nowotworowy – prawdopodobny zwłaszcza u kobiet z obciążeniem genetycznym, palaczek oraz pijących więcej niż dwa drinki dziennie. W takiej sytuacji jak najszybciej powinniśmy skontaktować się z lekarzem, domagając się dokładnych badań diagnostycznych.

Żadnej zmiany w piersi nie należy ignorować – znając dobrze swoje ciało i widząc reakcje w nim zachodzące, mamy o wiele większą szansę zapobiec nieszczęściu i cieszyć się pięknym, zdrowym biustem!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA