Czy hemoroidy znikną po porodzie?

Cz hemoroidy znikną po porodzie? Pyta jedna z czytelniczek, a odpowiada położna.
/ 17.09.2018 14:18

Hemoroidy i termin porodu

Mam takie pytanie. Czy jeśli przewidziany termin porodu nadejdzie, należy się udać do szpitala bez względu na to, czy odeszły już wody, czy nie? Mam problem z hemoroidami, czy po ciąży to minie? Jak to leczyć?

 


Beata


Do szpitala należy udać się wtedy, gdy wystąpią objawy porodu, a te wcale nie muszą wystąpić w dniu, na który przewidziany jest jego termin. Tylko niewielki procent kobiet ciężarnych rodzi w terminie. Jeśli wystąpią regularne skurcze – nasilające się (może to być nawet tydzień przed terminem porodu lub po jego terminie) i nawet jeśli nie odeszły wody płodowe należy udać się do szpitala. Jeśli odejdą wody płodowe lub wystąpi krwawienie, a skurczów nie ma, również należy udać się do szpitala - bez względu na to czy to jest dzień, na który przypada termin porodu. Gdyby zdarzyło się, że nie odczuwa pani ruchów płodu, także należy udać się do szpitala.Problem z hemoroidami może nasilić się w czasie porodu (podczas parcia one „wychodzą”) – problem może utrzymywać się jeszcze w okresie połogu, a potem powinien złagodnieć przy odpowiednim postępowaniu.

Ważna jest dbałość o regularne wypróżnienia, przyjmowanie dużo płynów, spożywanie owoców i warzyw. Można przyjmować błonnik, pić len na czczo, a miejscowo stosować czopki propolisowe lub maść propolisową.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

Dowiedz się więcej:
Wszystko o hemoroidach
Gumkowanie hemoroidów - na czym polega?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!