Hirsutyzm czyli niechciane włoski

Wąsik nad górną wargą kobiety lub włoski pojawiające się na brodzie, plecach czy na brzuchu to zmora niejednej kobiety. Czasami chciałoby się zaśmiać „Ale ta pani ma wąsy”. Jednak nie róbmy tego.
/ 15.04.2011 07:34

Wąsik nad górną wargą kobiety lub włoski pojawiające się na brodzie, plecach czy na brzuchu to zmora niejednej kobiety. Czasami chciałoby się zaśmiać „Ale ta pani ma wąsy”. Jednak nie róbmy tego. Wystarczy, że powszechnie lansowana moda na gładkie ciało, nasila problem z akceptacją swojego ciała u kobiet cierpiących na hirsutyzm.

Nadmiar owłosienia typowo męskiego na twarzy i ciele kobiety to hirsutyzm. Czas, w którym najczęściej pojawia się nadmiar owłosienia to okres dojrzewania. Niechciane owłosienie może również wystąpić w okresie menopauzy oraz ciąży.

Czynniki, które sprzyjają hirsutyzmowi:

  • ciemna karnacja,
  • przyjmowanie sterydów kory nadnerczy,
  • predyspozycje rodzinne,
  • rozregulowana gospodarka hormonalna.

W łagodnej postaci hirsutyzmu poziom testosteronu u kobiety zwykle jest w normie. Poziom ten wzrasta w przypadku zaawansowanego hirsutyzmu. Przyczyną hirsutyzmu mogą być:

  • nowotwory hormonalnie czynne tzn. guzy jąder, rak tarczycy lub rak nerki,
  • zespół Cushinga- tą nazwą określa się objawy wywołane przez gruczolaka lub raka kory nadnerczy,
  • zespół policystycznych jajników, w którym występują nieregularne cykle miesiączkowe.

W przypadku nadmiernego owłosienia kobieta powinna udać się do ginekologa oraz endokrynologa. Konieczne będzie wykonanie badań takich jak badanie ginekologiczne, cytologiczne, badanie moczu i krwi oceniające poziom hormonu, usg oraz tomografię komputerową. Takie postępowanie ma na celu wykluczenie stany chorobowe, których objawem jest hirsutyzm. Leczenie zależy od przyczyny.

W przypadku nadmiernego owłosienia, które nie ma związku z poważną chorobą jedyny sposób na pozbycie się niechcianych włosków raz na zawsze to depilacja laserowa. Wadą tej metody jest cena oraz konieczność trzykrotnego powtórzenia zabiegu. Pozostałe sposoby takie jak woskowanie, depilacja i golenie rozwiązują problem na jakiś czas lecz nie na zawsze.

Źródło:
Apteka dla każdego,
Rodzinna Encyklopedia Zdrowia Przegląd Readers Digest,

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA