HIV w ciąży - czy warto się badać?

Przyszli rodzice
Okres ciąży wiąże się nie tylko z przyjemnością wyczekiwania na narodziny maluszka, ale również z licznymi wizytami u lekarza, badaniami i częstym pobieraniem krwi. Do tego dochodzą badania na obecność wirusa HIV, z którym teoretycznie nie miałaś styczności ani Ty, ani nikt z Twoich bliskich. Jednak poszerzona wiedza na temat tego niebezpiecznego wirusa pozwoli uchronić Ciebie i Twoje dziecko przed poważną chorobą.
/ 02.01.2011 15:12
Przyszli rodzice

Badania są konieczne

Mimo,że w Polsce odsetek osób zakażonych HIV, czyli wirusem nabytego niedoboru odporności jest wciąż stosunkowo niewielki, sytuacje zarażenia zdarzają się i zgodnie ze światowym trendem mogą być coraz częstsze. Obecnie wśród lekarzy trwają dyskusje nad wprowadzeniem do standardu postępowania diagnostyki również w tym kierunku. Mogłoby to wyłonić pacjentki, które trzeba leczyć i dzieci, które można przez odpowiednią opiekę okołoporodową uchronić przed zakażeniem wirusem.

Przeczytaj: HIV a planowanie ciąży

Jak dochodzi do zakażenia matki?

Ilość zakażonych osób ciągle wzrasta. Przyczyną jest swoboda seksualna, łatwiejszy dostęp do narkotyków czy powstanie niehigienicznych salonów tatuażu. Do zakażenia przyszłej matki może dojść również podczas zabiegu operacyjnego, transfuzji krwi czy przeszczepienia narządu, co jest coraz rzadsze ze względu na dokładne badanie dawców.

Jak infekcja przenosi się na dziecko?

HIV może przedostawać się z matki do dziecka. Dzieje się tak podczas każdej sytuacji, gdy krew ma szansę się mieszać, czyli przy nieprawidłowościach łożyska oraz podczas porodu. Płód w ciąży bez powikłań nie ulega zakażeniu wewnątrzmacicznemu.

Kobietom zarażonym wirusem HIV nie zaleca się karmienia piersią, ponieważ może być ono źródłem infekcji dla dziecka.

Zobacz też: Czy mleko zakażonej matki zawiera wirus HIV?

Terapia dla ochrony matki i dziecka

Matka zarażona wirusem HIV w czasie ciąży musi przyjmować leczenie przeciwretrowirusowe, by zmniejszyć namnażanie się wirusa w organizmie, zwiększyć ilość limfocytów CD4 i jednocześnie zmniejszyć ryzyko przeniesienia zakażenia na płód. W trakcie porodu podawana jest dodatkowa dawka leków, by zminimalizować ryzyko nawet jeśli dojdzie do zmieszania się krwi. Zakażenie wirusem HIV nie musi być wskazaniem do cięcia cesarskiego, ale faktem jest, że minimalizuje ono nieprzewidywalne krwawienia, więc w niektórych przypadkach może być zalecane.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA