Diagnostyka infekcji u matki i ich wpływ na rozwój prenatalny dziecka

Diagnostyka infekcji u matki i ich wpływ na rozwój prenatalny dziecka
Diagnostykę infekcji niebezpiecznych w czasie ciąży tak naprawdę powinno się przeprowadzić już wówczas, gdy zaczynamy myśleć o powiększeniu rodziny. Ten sposób diagnozowania i przygotowania się do roli mamy, pozwala zminimalizować ryzyko przeniesienia groźnych bakterii czy wirusów od matki do dziecka. Przeczytaj i dowiedz się, na czym polegają takie badania prenatalne.
/ 01.12.2010 09:18
Diagnostyka infekcji u matki i ich wpływ na rozwój prenatalny dziecka

Diagnostyka infekcji, które potencjalnie mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku, określana jest mianem diagnostyki prekoncepcyjnej. Pierwszą, rozważną decyzją mającą wpływ na nasze psychiczne samopoczucie w czasie ciąży i zdrowie naszego jeszcze nienarodzonego dziecka będzie udanie się do lekarza i ustalenie zakresu takich badań około pół roku przed planowaną ciążą. Jeśli jednak nam się to nie uda powinnyśmy je wykonać do końca pierwszego trymestru, czyli przez pierwsze 12 tygodni ciąży.

Badania

Badania w kierunku infekcji niebezpiecznych dla zdrowia nienarodzonego dziecka są badaniami nieobowiązkowymi (chyba, że są inne wskazania do ich wykonania), niemniej mogą okazać się niezwykle istotne. Warto również dodać, że diagnostyka infekcji nie wymaga od nas jakiegoś szczególnego przygotowania się do badania laboratoryjnego. Na pobranie krwi nie musimy udać się na czczo, nie musimy zachować specjalnej diety czy spełnić innych dodatkowych warunków.

Wszystkie te oznaczenia możemy wykonać z jednej probówki. Możemy do laboratorium iść po pracy, wtedy gdy mamy czas, a wyniki odebrać już następnego dnia. Jeśli badania wykonamy w sieci laboratoriów DIAGNOSTYKA i z niecierpliwością czekamy na wyniki, możemy sprawdzić je przez Internet. Wykonanie tych badań przed planowaną ciążą daje nam możliwość przeprowadzenia dodatkowych szczepień, lub wprowadzenia odpowiedniego leczenia, zwiększając tym samym szansę na posiadanie zdrowego potomstwa i uniknięcie komplikacji w czasie ciąży. Całkowity koszt opisanych badań to około 200 złotych. Zatem zastanówmy się, czy warto denerwować się całą ciążę w obawie o zdrowie naszego Maleństwa, czy też przeżyć ten czas w spokoju i w poczuciu bezpieczeństwa o zdrowie swoje i swojego dziecka.

Zobacz też: Jakie są skutki infekcji w ciąży?

Kiedy?

Oznaczenie poziomu przeciwciał w klasie IgM i IgG przyszła mama powinna wykonać w przypadku infekcji, zagrażających dziecku szczególnie w okresie prenatalnym. Chodzi tu konkretnie o cytomegalię i toksoplazmozę. Są to infekcje na które nie można się zaszczepić, a zarażenie się w czasie ciąży może być tragiczne w skutkach dla naszego dziecka.

Niestety koszty badań przesiewowych w kierunku takich infekcji jak cytomegalia, różyczka i toksoplazmoza, musimy pokryć z własnej kieszeni.

Zobacz też: Jak nie dać zaskoczyć się toksoplazmozie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA