Zakażenie HIV u kobiet odbywa się w taki sam sposób, jak u mężczyzn. Niemniej jednak warto wiedzieć, że podczas kontaktów seksualnych z zainfekowaną osobą wirus znacznie łatwiej przenosi się z mężczyzny na kobietę, a nie odwrotnie. Wbrew pozorom zakażenie HIV nie musi być spowodowane poprzez częste zmiany partnerów – takie działanie jedynie zwiększa ryzyko infekcji wirusem – niemniej jednak wiele kobiet uległo zakażeniu poprzez kontakt płciowy z pierwszym i jedynym partnerem.
Przeczytaj: Jak wygląda życie z wirusem HIV
Jeśli nie mamy zatem 100% pewności, że nasz partner nie jest nosicielem wirusa HIV, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas kontaktów płciowych, lub też nakłońmy naszego partnera do wykonania przesiewowego badania w kierunku oznaczenia HIV!!
Kobiety (tak samo jak mężczyźni) mogą się także zakazić poprzez używanie wspólnie z innymi igieł i strzykawek podczas przyjmowania narkotyków w iniekcjach.
Zobacz też: Prezerwatywy - plusy i minusy
Co gorsza w przypadku kobiet zakażenie HIV jest bardziej niebezpieczne niż w przypadku mężczyzn. Dzieje się tak, ponieważ wirus może zostać przeniesiony z matki na dziecko. Mając świadomość stanu zagrożenia, możemy w dużym stopniu wyeliminować ryzyko przeniesienia wirusa. Od wielu lat największe ryzyko zakażenia dziecka dotyczy kobiet, które nie są świadome swojego zakażenia.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!