Jakie są przyczyny ostrej biegunki?
Najczęstszą przyczyną ostrej biegunki jest wirusowa infekcja przewodu pokarmowego. Jest ona zwykle niegroźna i ulega samowyleczeniu w ciągu 1-3 dni. Zwykle nie pojawiają się objawy towarzyszące, czasami wymioty. Mogą się pojawiać też tzw. objawy grypopodobne. Jednak u małych dzieci, które bardziej są podatne na odwodnienie niż dorośli, także wirusowa biegunka może być groźna. Najczęstszą przyczyną infekcji układu trawiennego u dzieci jest Rotawirus. Do zakażenia może dojść nie tylko na zasadzie „brudnych rąk”, ale także drogą oddechową. Tak samo jak u dorosłych może ono przybierać formę tzw. „grypy żołądkowej” pod postacią wodnistej biegunki, wymiotów i niezbyt wysokiej gorączki. Jednak czasami biegunka trwa długo 4-8dni, towarzyszą jej bardzo silne bóle brzucha a także objawy ze strony układu oddechowego oraz nietolerancja laktozy. Dla małego dziecka, które łatwo się odwadnia, objawy te mogą być naprawdę groźne, nawet śmiertelne. Dlatego właśnie u noworodków zalecana jest szczepienie przeciwko Rotawirusowi, aby uniknąć niebezpiecznego dla dziecka odwodnienia.
Przeczytaj: Jak prawidłowo leczyć biegunkę infekcyjną?
Infekcje wirusowe
Infekcja o etiologii bakteryjnej zwykle u dorosłych przebiega „poważniej” niż ta, w której przyczyną złego samopoczucia jest wirus. Zwykle gorączka jest wysoka, a pacjent jest rozbity, ogólnie źle się czuje, zwykle trudno mu wstać z łóżka. Bóle brzucha są kurczowe, mogą się pojawić także bóle głowy oraz mięśni. Kał oprócz tego, że jest wodnisty, to mogą się w nim pojawiać pasma krwi, śluzu czy ropy. Taka biegunka może też nie ustępować samoistnie, mogą się pojawić także objawy świadczące o chorobie uogólnionej. W razie podejrzenia infekcji bakteryjnej należy zgłosić się do lekarza, gdyż konieczne może być leczenie antybiotykiem. Na infekcje wirusową może wskazywać także wywiad, w którym pada podejrzenie zjedzenia nieświeżego pokarmu, zwłaszcza jeżeli w danym miejscu i czasie zatruło się więcej osób.
Polecamy: Jak sobie pomóc w zatruciu pokarmowym?
Infekcje pasożytnicze
Przyczyną infekcji układu pokarmowego mogą być nie tylko wirusy i bakterie, ale także pasożyty. Zwykle w tym przypadku objawy nie są ostre, ale przewlekłe. Oprócz typowych objawów takich jak biegunka czy wymioty, może dojść do utraty masy ciała i niedożywienia. Bóle brzucha mogą być bardzo silne. Czasami pasożyty mogą być przyczyną niedrożności przewodu pokarmowego. Zwykle jednak biegunka spowodowana pasożytem niczym nie różni się od tej o innej etiologii. W przypadku pełzakowicy dość często biegunka będzie krwista, jednakże w przypadku infekcji bakteryjnej tak się może zdążyć.
Nie każda biegunka wymaga interwencji lekarza, warto jednak skonsultować się z nim przy podejrzeniu infekcji bakteryjnej lub pasożytniczej, a także każdej bardzo objawowej biegunki u małego dziecka. Wizyta u lekarza nigdy nie zaszkodzi, a może pomóc.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!