Bakterie E. coli mogą potencjalnie zostać wykorzystane jako broń biologiczna/fot. Fotolia

Infekcja przewodu pokarmowego - wirusowa czy bakteryjna?

W przypadku infekcji przewodu pokarmowego etiologia nie ma dużego znaczenia. Zwykle bez względu na przyczynę jest to choroba, która mija samoistnie bez względu na zastosowane leczenie. Pojawienie się niepokojących objawów świadczy zwykle o bakteryjnej etiologii choroby.
/ 28.02.2011 22:35
Bakterie E. coli mogą potencjalnie zostać wykorzystane jako broń biologiczna/fot. Fotolia

Jakie są przyczyny ostrej biegunki?

Najczęstszą przyczyną ostrej biegunki jest wirusowa infekcja przewodu pokarmowego. Jest ona zwykle niegroźna i ulega samowyleczeniu w ciągu 1-3 dni. Zwykle nie pojawiają się objawy towarzyszące, czasami wymioty. Mogą się pojawiać też tzw. objawy grypopodobne. Jednak u małych dzieci, które bardziej są podatne na odwodnienie niż dorośli, także wirusowa biegunka może być groźna. Najczęstszą przyczyną infekcji układu trawiennego u dzieci jest Rotawirus. Do zakażenia może dojść nie tylko na zasadzie „brudnych rąk”, ale także drogą oddechową. Tak samo jak u dorosłych może ono przybierać formę tzw. „grypy żołądkowej” pod postacią wodnistej biegunki, wymiotów i niezbyt wysokiej gorączki. Jednak czasami biegunka trwa długo 4-8dni, towarzyszą jej bardzo silne bóle brzucha a także objawy ze strony układu oddechowego oraz nietolerancja laktozy. Dla małego dziecka, które łatwo się odwadnia, objawy te mogą być naprawdę groźne, nawet śmiertelne. Dlatego właśnie u noworodków zalecana jest szczepienie przeciwko Rotawirusowi, aby uniknąć niebezpiecznego dla dziecka odwodnienia.

Przeczytaj: Jak prawidłowo leczyć biegunkę infekcyjną?

Infekcje wirusowe

Infekcja o etiologii bakteryjnej zwykle u dorosłych przebiega „poważniej” niż ta, w której przyczyną złego samopoczucia jest wirus. Zwykle gorączka jest wysoka, a pacjent jest rozbity, ogólnie źle się czuje, zwykle trudno mu wstać z łóżka. Bóle brzucha są kurczowe, mogą się pojawić także bóle głowy oraz mięśni. Kał oprócz tego, że jest wodnisty, to mogą się w nim pojawiać pasma krwi, śluzu czy ropy. Taka biegunka może też nie ustępować samoistnie, mogą się pojawić także objawy świadczące o chorobie uogólnionej. W razie podejrzenia infekcji bakteryjnej należy zgłosić się do lekarza, gdyż konieczne może być leczenie antybiotykiem. Na infekcje wirusową może wskazywać także wywiad, w którym pada podejrzenie zjedzenia nieświeżego pokarmu, zwłaszcza jeżeli w danym miejscu i czasie zatruło się więcej osób.

Polecamy: Jak sobie pomóc w zatruciu pokarmowym?

Infekcje pasożytnicze

Przyczyną infekcji układu pokarmowego mogą być nie tylko wirusy i bakterie, ale także pasożyty. Zwykle w tym przypadku objawy nie są ostre, ale przewlekłe. Oprócz typowych objawów takich jak biegunka czy wymioty, może dojść do utraty masy ciała i niedożywienia. Bóle brzucha mogą być bardzo silne. Czasami pasożyty mogą być przyczyną niedrożności przewodu pokarmowego. Zwykle jednak biegunka spowodowana pasożytem niczym nie różni się od tej o innej etiologii. W przypadku pełzakowicy dość często biegunka będzie krwista, jednakże w przypadku infekcji bakteryjnej tak się może zdążyć.

Nie każda biegunka wymaga interwencji lekarza, warto jednak skonsultować się z nim przy podejrzeniu infekcji bakteryjnej lub pasożytniczej, a także każdej bardzo objawowej biegunki u małego dziecka. Wizyta u lekarza nigdy nie zaszkodzi, a może pomóc.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!