Osoby dotknięte jęczmieniem nie powinny używać soczewek kontaktowych. fot. Fotolia

Informacje wyświetlane w oku

Naukowcy z Washington University połączyli podzespoły elektroniczne i diody LED z soczewkami kontaktowymi. W efekcie na soczewkach będzie można w przyszłości wyświetlać obrazy, np. listy e-mail czy ekran nawigacji – czytamy w „Rzeczpospolitej” w artykule „Internet wprost do oka”.
/ 23.11.2011 10:46
Osoby dotknięte jęczmieniem nie powinny używać soczewek kontaktowych. fot. Fotolia

Układ elektroniczny nowoczesnych soczewek ma wbudowaną tylko jedną diodę LED (o grubości jednej trzeciej milimetra), ale celem badaczy jest naniesienie na soczewki tekstu.

Osoba, która założy soczewki wynalezione przez naukowców z Washington University, będzie mogła wyświetlać na nich obrazy niczym na wyświetlaczach tupy HUD (Head-Up Display). Nowoczesne soczewki staną się też nowością na rynku gier komputerowych – dzięki nim będzie można całkowicie „zanurzyć” się w cyfrowy świat.

Soczewki przetestowano dotychczas na królikach. Nie korygują wad wzroku. Jak na razie problemem jest bezprzewodowe zasilanie soczewek (w laboratorium działały na odległość 1 m). Po umieszczeniu soczewki w oku królika zasilacz trzeba było zbliżyć na kilka cm.

W planie jest przeprowadzenie testu sprawdzającego możliwość zasilania urządzenia mikropanelami słonecznymi umieszczonymi na soczewce.

Zobacz też: Jak wybrać kolorowe soczewki kontaktowe?

Źródło: „Rzeczpospolita”, 23.11.2011/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!