Jajniki - wszystko o zapaleniu przydatków i cytach i torbielach jajników
Warto poznać objawy różnych schorzeń tych narządów, aby szybko zareagować. Nie wolno ich lekceważyć, bo mogą być
zagrożeniem dla kobiecości.

Opublikowano: 18.12.2017, 09:56
Reklama
Problemy z funkcjonowaniem jajników mogą pojawić się zarówno u nastolatki, jak i kobiety po menopauzie. Poznaj najważniejsze fakty o 2 najczęstszych chorobach jajników:
Reklama
Zapalanie przydatków
- Przydatkami nazywa się jajniki i jajowody. Są położone bardzo blisko siebie, dlatego stan zapalny jednych szybko przenosi się na drugie.
- Zapalenie przydatków wywołują najczęściej bakterie, np. gronkowce, E. coli, paciorkowce lub chlamydie.
- Zakażenie następuje zwykle z zewnątrz (przez pochwę i macicę). Sprzyjają temu m.in.: menstruacja, wkładka dozmaciczna, niewłaściwa higiena intymna, kąpiele w basenie.
- Zapalenie przydatków objawia się nagłym, bardzo silnym bólem w podbrzuszu, gorączką, trudnościami w oddawaniu moczu, kolką jelitową.
- Konieczna jest wizyta u ginekologa, który po badaniu (czasem wykonuje też USG przezpochwowe) przepisze antybiotyki, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
- Zlekceważone zapalenie przydatków może przejść w stan przewlekły. Wówczas wystarczy przemarznięcie, by choroba powróciła.
Cysty i torbiele jajników
- Mogą się znajdować wewnątrz jajnika, w jego ścianie lub na zewnątrz. Są różnej wielkości (jak niewielki orzech lub spora mandarynka). Występują pojedynczo albo może być ich kilka, w jednym jajniku lub w obu naraz.
- Często torbiele jajników nie powodują dolegliwości, dlatego wykrywa się je przypadkowo podczas badania USG. Jeśli są duże, mogą im towarzyszyć bóle brzucha, wzdęcia, ból podczas stosunku.
- Przyczyną powstawania torbieli są najczęściej zaburzenia hormonalne. Tego rodzaju cysty tworzą się zazwyczaj, gdy pęcherzyk Graafa nie pęka, aby uwolnić dojrzałą komórkę jajową, ale rośnie.
- Torbiele zwykle nie wymagają leczenia i zanikają po kilku cyklach miesiączkowych. Jeśli tak się nie dzieje, konieczna jest kuracja lekami hormonalnymi, czasem antybiotykami i środkami przeciwzapalnymi. W niektórych wypadkach torbiele się usuwa (podczas operacji tradycyjną metodą lub laparoskopowo).
Czytaj także:
3 objawy, po których poznasz choroby jajników
Czym grozi depilacja okolic intymnych?
Bolesny okres? To może być endometrioza
Jak rozszyfrować wyniki cytologii
Reklama
Iwona Janczarek/Pani Domu
Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!