Problemy z funkcjonowaniem jajników mogą pojawić się zarówno u nastolatki, jak i kobiety po menopauzie. Poznaj najważniejsze fakty o 2 najczęstszych chorobach jajników:
Zapalanie przydatków
- Przydatkami nazywa się jajniki i jajowody. Są położone bardzo blisko siebie, dlatego stan zapalny jednych szybko przenosi się na drugie.
- Zapalenie przydatków wywołują najczęściej bakterie, np. gronkowce, E. coli, paciorkowce lub chlamydie.
- Zakażenie następuje zwykle z zewnątrz (przez pochwę i macicę). Sprzyjają temu m.in.: menstruacja, wkładka dozmaciczna, niewłaściwa higiena intymna, kąpiele w basenie.
- Zapalenie przydatków objawia się nagłym, bardzo silnym bólem w podbrzuszu, gorączką, trudnościami w oddawaniu moczu, kolką jelitową.
- Konieczna jest wizyta u ginekologa, który po badaniu (czasem wykonuje też USG przezpochwowe) przepisze antybiotyki, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
- Zlekceważone zapalenie przydatków może przejść w stan przewlekły. Wówczas wystarczy przemarznięcie, by choroba powróciła.
Cysty i torbiele jajników
- Mogą się znajdować wewnątrz jajnika, w jego ścianie lub na zewnątrz. Są różnej wielkości (jak niewielki orzech lub spora mandarynka). Występują pojedynczo albo może być ich kilka, w jednym jajniku lub w obu naraz.
- Często torbiele jajników nie powodują dolegliwości, dlatego wykrywa się je przypadkowo podczas badania USG. Jeśli są duże, mogą im towarzyszyć bóle brzucha, wzdęcia, ból podczas stosunku.
- Przyczyną powstawania torbieli są najczęściej zaburzenia hormonalne. Tego rodzaju cysty tworzą się zazwyczaj, gdy pęcherzyk Graafa nie pęka, aby uwolnić dojrzałą komórkę jajową, ale rośnie.
- Torbiele zwykle nie wymagają leczenia i zanikają po kilku cyklach miesiączkowych. Jeśli tak się nie dzieje, konieczna jest kuracja lekami hormonalnymi, czasem antybiotykami i środkami przeciwzapalnymi. W niektórych wypadkach torbiele się usuwa (podczas operacji tradycyjną metodą lub laparoskopowo).
Czytaj także:
3 objawy, po których poznasz choroby jajników
Czym grozi depilacja okolic intymnych?
Bolesny okres? To może być endometrioza
Jak rozszyfrować wyniki cytologii
Czym grozi depilacja okolic intymnych?
Bolesny okres? To może być endometrioza
Jak rozszyfrować wyniki cytologii
Iwona Janczarek/Pani Domu
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!