Reklama

Nasze piersi zmieniają się. I nie chodzi tu tylko o wielkość, która uzależniona jest w głównej mierze od ilości tkanki tłuszczowej. Zmienia się także to, co jest ich istotą – tkanka gruczołowa. A robi to w rytmie naszych hormonów.

Reklama

Zmienne jak kobieta
Już każdy cykl miesiączkowy oznacza metamorfozę dla piersi – w pierwszej połowie są miękkie, w drugiej powiększają się, twardnieją i zaczynają boleć. Wpływają na nie także zmiany hormonalne, które z wiekiem zachodzą w naszych organizmach: piersi zmieniają się wraz z ciążą, karmieniem, a potem menopauzą. I na wszystkich tych etapach wymagają nieco innego traktowania i uwagi. Warto o nich pamiętać i regularnie je badać, by w porę wychwycić wszelkie nieprawidłowości.

Rodzaje guzków

Wszystkie niestandardowo rozwijające się tkanki w piersi to zmiany nowotworowe. Nie warto się jednak samą tą nazwą przerażać. Wszystko zależy od tego, czy zmiany są łagodne czy złośliwe.
1. Nowotwory niezłośliwe (łagodne) to m.in. włókniakogruczolaki i torbiele. Zmiany te raz usunięte zwykle już się nie pojawiają w tym samym miejscu. W odróżnieniu od nowotworów złośliwych, łagodne nie umieją ani przemieszczać się, ani wnikać w głąb innych tkanek.

2. Nowotwory złośliwe zbudowane są z nieprawidłowych komórek. Umieją wrastać w głąb otaczających je tkanek i niszczyć je. Mogą też odrywać się od guza, w którym powstały i wędrować naczyniami krwionośnymi lub limfatycznymi do innych narządów, tworząc w nich nowe guzy (to tzw. przerzuty).

W zależności od tego ile masz lat, sprawdź jak zadbać o piersi, możesz też podpowiedzieć swojej Mamie

Jak dbać o piersi, gdy masz lat 20+

Między 20. a 35. rokiem życia piersi kobiety składają się głównie z tkanki gruczołowej. Tak to urządziła natura – w tym wieku większość z nas rodzi dzieci, tkanka gruczołowa jest więc potrzebna, bo dzięki niej w piersiach powstaje mleko.

Ważne badanie
Jeśli masz 20 lat, to czas na USG piersi. Wybierz się na nie w pierwszej połowie cyklu (kilka dni po miesiączce). To bezpieczne badanie: lekarz przesuwając po piersi głowicę aparatu, ogląda tkankę gruczołową, która na monitorze aparatu ma jasny kolor. W przeciwieństwie do zmian patologicznych – te są ciemne. Uwaga! Badaj samodzielnie piersi co miesiąc, 2–3 dni po miesiączce. USG wykonuj co 2 lata, chyba
że lekarz zdecyduje inaczej.

To cię może niepokoić
Wyzwaniem dla piersi jest laktacja. Pamiętaj, że 3–5 dni po porodzie, kiedy pojawia się dużo pokarmu, piersi stają się nabrzmiałe i bolesne. Problem ten pokonać pomogą chłodne okłady (np. lód zawijamy w pieluszkę tetrową i przykładamy do piersi po karmieniu).

Jak dbać o piersi, gdy masz lat 35+

W tym wieku przybywa w piersiach tkanki tłuszczowej, a ubywa gruczołowej.

Ważne badanie
Kobietom, które ukończyły 35 lat zaleca się wykonanie mammografii. Polega ona na prześwietleniu piersi promieniowaniem RTG. Badanie nie jest przyjemne, ale nie wymaga znieczulenia – pierś układa się na specjalnej płytce, dociska drugą płytką i prześwietla. Wynik jest dostępny w postaci zdjęcia: tkanka tłuszczowa jest ciemna, a nowotworowa – jasna. Nie zdziw się jednak, jeśli lekarz zaleci ci też USG. W tym wieku również to badanie jest konieczne. Uwaga! Nadal ważne jest samobadanie piersi. USG wykonuj co rok, a mammografię co 5 lat, chyba że lekarz zadecyduje inaczej.

To cię może niepokoić
Około 35. roku życia nasilają się objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Oprócz bólów brzucha pojawić się mogą obrzęk i ból piersi. By nieco je złagodzić, warto wzbogacić dietę w oleje roślinne lub sięgnąć po olej z wiesiołka w kapsułkach, który reguluje pracę hormonów.


Jak dbać o piersi, gdy masz lat 50+

Z wiekiem w piersiach rozluźniają się mięśnie i więzadła podtrzymujące tkankę tłuszczową. Dodatkowo kurczą się gruczoły mleczne. To wszystko powoduje, że biust staje się coraz mniej jędrny.

Ważne badanie
Po pięćdziesiątce u 60 proc. kobiet w piersiach zaczynają rozwijać się zmiany, m.in. torbiele i gruczolaki. W większości przypadków są one niegroźne, ale trzeba je badać, by nie przeoczyć guzka o charakterze nowotworowym. Dlatego kobietom pięćdziesięcioletnim zaleca się wykonywanie i USG piersi i mammografii. Uwaga!
Jeśli już nie miesiączkujesz, samodzielnie badaj piersi zawsze tego samego dnia miesiąca. Wykonuj także raz w roku mammografię i USG.

Reklama

To cię może niepokoić
Z wiekiem zmniejsza się w organizmie wydzielanie progesteronu, więc czasowo piersi mogą być narażone na działanie samych estrogenów. Normalne jest więc, że zaczynają się powiększać (to obrzęk) i stają się tkliwe. Takie objawy może złagodzić stosowanie fitoestrogenów (np. Menofem, Menoplant, bez recepty) lub hormonalnej terapii zastępczej (musi przepisać
ją lekarz).

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!