Jak dbać o protezę? Ważna pielęgnacja
Na powierzchni protezy tworzy się płytka, która składa się m.in. z martwych komórek nabłonka i drobnoustrojów, które, jeśli ich nie usuwamy, nadmiernie się rozmnażają. Powoduje to brzydki zapach, z czasem może doprowadzić do stanów zapalnych dziąseł. Zagrożeniem dla naszego zdrowia i samopoczucia są również resztki pokarmowe, które pozostają w jamie ustnej. Mogą one przedostawać się między protezę a dziąsła i powodować bolesny ucisk.
Jak dbać o protezę? 4 proste zasady
Higiena protezy nieco różni się od higieny zębów naturalnych. Prawidłowa pielęgnacja nie jest trudna.
- Po każdym posiłku wyjmij protezę z ust i usuń z niej resztki jedzenia najlepiej za pomocą specjalnej szczoteczki do protez. Wypłucz wodą jamę ustną.
- Dwa razy dziennie płucz usta wodą lub płynem z chlorcheksydyną (do kupienia w aptece). Dziąsła masuj miękką szczotką lub opuszkami. To poprawi ich ukrwienie.
- Raz dziennie (wieczorem) wyjmij protezę z jamy ustnej i wyczyść ją. Możesz do tego użyć zwykłej wody z mydłem, pasty lub żelu do czyszczenia sztucznych zębów (wyciskasz preparat na szczoteczkę i myjesz nim zęby) albo specjalnego proszku lub tabletek (taki preparat rozpuszczasz w wodzie i do roztworu wkładasz protezę). Uwaga! Do zabiegów pielęgnacyjnych nie wolno używać gorącej wody!
- Przechowywanie sztucznej szczęki w szklance z wodą to zły pomysł. Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi zarazków. Na noc umieść czystą protezę w specjalnym szczelnym pojemniku (do kupienia w aptece). Przed kolejnym założeniem sztucznej szczęki zanurz ją na chwilę w wodzie. Uwaga! Protez szkieletowych (na metalowych mocowaniach) nie trzeba zdejmować na noc.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!